Nowy Numer 07/2018 Archiwum

Zaglądnij do krypty

Przez cały listopad warto odwiedzać katedralne krypty, miejsce gdzie spoczywają biskupi tarnowscy.

Katedralna krypta jest otwierana każdego roku z okazji uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Spoczywają tam: bp Józef Wojtarowicz, bp Franciszek Lisowski, bp Jan Stepa i abp Jerzy Ablewicz. W katedralnych kryptach znajduje się także grób ks. Andrzeja Tarły, prepozyta kolegiaty katedralnej zmarłego w 1642 r.

– Bazylika katedralna to miejsce szczególne. W podziemiach kościoła są krypty, w których przez wieki byli grzebani mieszkańcy Tarnowa – świeccy, biskupi, kapłani. W katedrze jest siedem krypt, ale tylko jedną z nich można zwiedzać. W katedrze są także ogromne pomniki nagrobne Tarnowskich i Ostrogskich – właścicieli Tarnowa, które podziwiają turyści z całego świata. Ponadto w bazylice jest wiele epitafiów. W naszej świątyni można przeżyć pouczającą lekcję historii – mówi ks. Adam Nita, proboszcz parafii katedralnej.

3 listopada o godz. 18.00 w bazylice katedralnej w Tarnowie zostanie odprawiona Msza św. w intencji wszystkich zmarłych biskupów tarnowskich. Będzie jej przewodniczył bp Andrzej Jeż.

Natomiast 4 listopada, także o godz. 18.00, będzie odprawiona Msza św. za zmarłych kanoników Kapituły Katedralnej. Ponadto 5 listopada kapłani i wierni zgromadzeni na Eucharystii o godz. 18.00 będą się modlić w intencji zmarłych proboszczów bazyliki katedralnej oraz kapłanów pracujących w parafii katedralnej. Przez cały listopad o godz. 17. 30 będzie odmawiany w katedrze różaniec za zmarłych.

W dni oktawy Wszystkich Świętych, od 1 do 8 listopada, można zyskiwać odpusty za zmarłych. Jednym z warunków jest odwiedzenie cmentarza. Ten warunek można również spełnić nawiedzając krypty w katedrze i modląc się za zmarłych.

« 1 »
oceń artykuł
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Najnowszy numer

Nowy Numer 07/2018

Dziś

Między bielą a czernią...

Między czernią a bielą zawiera się tyle treści, że portret św. ojca Pio w tym wydaniu ma być swego rodzaju napomnieniem.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Tylko w Gościu