• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Zaglądnij do krypty

  dsi

  dodane 03.11.2015 10:31

  Przez cały listopad warto odwiedzać katedralne krypty, miejsce gdzie spoczywają biskupi tarnowscy.

  Katedralna krypta jest otwierana każdego roku z okazji uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Spoczywają tam: bp Józef Wojtarowicz, bp Franciszek Lisowski, bp Jan Stepa i abp Jerzy Ablewicz. W katedralnych kryptach znajduje się także grób ks. Andrzeja Tarły, prepozyta kolegiaty katedralnej zmarłego w 1642 r.

  – Bazylika katedralna to miejsce szczególne. W podziemiach kościoła są krypty, w których przez wieki byli grzebani mieszkańcy Tarnowa – świeccy, biskupi, kapłani. W katedrze jest siedem krypt, ale tylko jedną z nich można zwiedzać. W katedrze są także ogromne pomniki nagrobne Tarnowskich i Ostrogskich – właścicieli Tarnowa, które podziwiają turyści z całego świata. Ponadto w bazylice jest wiele epitafiów. W naszej świątyni można przeżyć pouczającą lekcję historii – mówi ks. Adam Nita, proboszcz parafii katedralnej.

  3 listopada o godz. 18.00 w bazylice katedralnej w Tarnowie zostanie odprawiona Msza św. w intencji wszystkich zmarłych biskupów tarnowskich. Będzie jej przewodniczył bp Andrzej Jeż.

  Natomiast 4 listopada, także o godz. 18.00, będzie odprawiona Msza św. za zmarłych kanoników Kapituły Katedralnej. Ponadto 5 listopada kapłani i wierni zgromadzeni na Eucharystii o godz. 18.00 będą się modlić w intencji zmarłych proboszczów bazyliki katedralnej oraz kapłanów pracujących w parafii katedralnej. Przez cały listopad o godz. 17. 30 będzie odmawiany w katedrze różaniec za zmarłych.

  W dni oktawy Wszystkich Świętych, od 1 do 8 listopada, można zyskiwać odpusty za zmarłych. Jednym z warunków jest odwiedzenie cmentarza. Ten warunek można również spełnić nawiedzając krypty w katedrze i modląc się za zmarłych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Zapraszamy

  Środa, 13 Grudnia 2017 za 2 dni

  18:00 Pokaz filmu "Luter i rewolucja protestancka"

  Piątek, 15 Grudnia 2017 za 4 dni

  17:00 Skupienie dla dziewcząt z biblijną Esterą

  Sobota, 20 Stycznia 2018 za 40 dni

  10:00 VII Forum Formacyjne: Kim jesteś?

  Tylko w Gościu

  przewiń w dół