Nowy numer 18/2024 Archiwum

Faryzeusz i celnik (Łk 18,9-14)

Przekaz o faryzeuszu i celniku Jezus kieruje do tych, którzy byli dufni w sobie.

Kto się wywyższa będzie poniżony

Kończący całą przypowieść logion o poniżeniu pysznych i wywyższeniu pokornych pojawia się kilkakrotnie w Ewangeliach synoptycznych i znajduje się w różnych kontekstach (zob. Mt 23,12; Łk 14,11). Jezus wielokrotnie powtarza sentencję, iż są tacy ostatni którzy będą pierwszymi, i są tacy pierwsi którzy będą ostatnimi (Mk 10,31; Mt 19,30; 20,16; Łk 13,30). Obie te sentencje wyrażają tę samą prawdę: „Prawdziwie, Pan jest wzniosły i patrzy łaskawie na pokornego, pyszałka zaś dostrzega z daleka” (Ps 138,6). Jezus powtarzał tę prawdę wielokrotnie, przy różnych okazjach, ponieważ wyrażało ono istotę Jego Ewangelii. Zdanie kończące całą przypowieść o faryzeuszu i celniku mówi wszystko: „kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony” (Łk 18,14).

W królestwie Bożym pierwszeństwo ma miłość bliźniego, dlatego nie ma w nim miejsca na pychę i wywyższanie się kosztem drugiego człowieka. Kto tak czyni, wykazuje, że nie rozumie Ewangelii i jest daleki od królestwa Bożego. Wejść do niego mogą tylko ci, którzy z pokorą uznają całą prawdę o sobie, a więc też swą grzeszność i zupełną zależność od Boga.

Fundamentem postawy ucznia Chrystusa jest miłość względem Boga i bliźniego, oraz ufne oddanie się Bogu. Jezus nie usiłuje też wpoić w swych słuchaczy przekonania, że gorliwe przestrzeganie Prawa, umartwienia i inne praktyki religijne nie mają w oczach Bożych żadnego znaczenia. Ale koniecznym jest, by mieć świadomość, iż każdy przed Bogiem jest grzesznikiem i od każdego Bóg oczekuje nawrócenia, aby móc go doprowadzić do zbawienia. Ci, którzy uważają, że są doskonali, że nie ma w nich żadnej skazy duchowej, tkwią w błędzie, a ich zaślepienie własną doskonałością zamyka ich na zbawcze działanie Boga.

Celnik swą modlitwą pokazuje, że ufa Bogu i wie, że tylko On może okazać mu łaskawość i przebaczyć winy. Postanawia się nawrócić. Jezus stawia go za wzór do naśladowania nie dlatego, że jest on celnikiem, ale ponieważ dzięki uznaniu pełnej prawdy o sobie i dzięki swej pokorze staje się godny odejść usprawiedliwiony.

« 16 17 18 19 20 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl