• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Spowiadał święte

  Beata Malec-Suwara

  dodane 27.02.2016 10:30

  Powstaje nowy film o jezuicie o. Józefie Andraszu, a przy tej okazji ujawniają się nowe fakty związane ze spowiednikiem nie tylko św. s. Faustyny.

  Podczas ostatniej Drogi Krzyżowej dla dzieci i młodzieży w Królowej Górnej były kręcone migawki do nowego filmu, jaki ma powstać o o. Józefie Andraszu SJ. Tu ludzie od kilku lat modlą się za jego przyczyną i jego modlitwami.

  - Kiedy wyjedziecie do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży, pamiętajcie i o o. Józefie Andraszu, mówcie o nim innym, odwiedźcie jego grób na cmentarzu Rakowickim - zachęcał miejscowy proboszcz ks. Krzysztof Pasyk.

  Jak zauważył, sam Jezus mówił do s. Faustyny, że o. Andrasz to jest ten ksiądz, który ma ją poprowadzić w życiu duchowym poprzez sakrament pokuty, jako jej duchowy przewodnik.

  - W jej „Dzienniczku” z nazwiska wymieniany jest aż 59 razy. Dla porównania, bł. ks. Michał Sopoćko 36 razy - przypomniał ks. Pasyk.

  Ojciec Józef Andrasz był krajowym dyrektorem Apostolstwa Modlitwy, które oddawało kult Sercu Jezusowemu. Przed wojną wydał niewielką książeczkę opisującą najstarsze ogniska Apostolstwa Modlitwy. Diecezja tarnowska wiedzie prym w tym zestawieniu.

    Drogę Krzyżową poprowadziła miejscowa młodzież
  Beata Malec-Suwara /Foto Gość
  - Ojciec Andrasz zaznacza tam, że na 273 parafie w naszej diecezji jest 231 ognisk Apostolstwa Modlitwy. Wymienia cztery parafie: Brzeziny, Dobrków, Dębno i Mystków, które są najstarszymi ogniskami Apostolstwa Modlitwy z roku 1874 - zauważa ks. Pasyk. Parafia Królowa Górna wywodzi się z parafii Mystków. Potomkowie rodzin, które na przełomie wieków należały do Apostolstwa Modlitwy, uczestniczyli w nabożeństwie.

  - Ojciec Józef Andrasz był gorliwym apostołem Miłosierdzia - mówi Czesław Bogdański, który jeszcze z dzieciństwa pamięta pożółkłe strony "Posłańca Serca Jezusowego", który wtedy przekazywany był z domu do domu. - To, że  my się o niego upominamy, to jest znak, że pewnie nasi przodkowie nas ofiarowali pod opiekę Serca Jezusowego. W ojcu Andraszu widzimy wzór posługi kapłańskiej, wzór do naśladowania - dodaje.

  Czesław Bogdański zaangażowany jest w powstanie nowego filmu o o. Józefie Andraszu. To półgodzinny reportaż, który zostanie najprawdopodobniej wyemitowany w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w telewizji "Trwam". Jego roboczy tytuł to "Ojciec Andrasz - spowiednik świętych".

    Dokument z XIX/XX w. z listą członków Apostolstwa Modlitwy przechowywany w parafii Mystków zawiera nazwiska także z Królowej Górnej i Królowej Polskiej
  Czesław Bogdański
  Tak - świętych, ponieważ okazuje się, że o. Andrasz był kierownikiem duchowym nie tylko św. s. Faustyny. - Franciszkanin o. Stanisław Sikora OFM Conv, kustosz relikwii bł. Anieli Salawy, zwrócił nam uwagę, że o. Andrasz spowiadał i ją - mówi Czesław Bogdański.

  Poza tym niedawno wyszła jeszcze sprawa Zofii Tajber, której o. Andrasz pomagał przy założeniu Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Duszy Chrystusa Pana, był spowiednikiem tego zgromadzenia i przy tym także sługi Bożej Pauli Zofii Tajber.

  W nowym filmie pojawią się te wątki. Zdjęcia będą także kręcone w Olszance oraz w prywatnym domu siostrzeńca o. Andrasza dr. Ryszarda Rudzińskiego.

  Realizatorem filmu jest Piotr Grabowski. - Chciałbym, żeby o. Andrasz stał się w tym filmie furtką do pokazania czegoś więcej, by stał się zachętą do korzystania z sakramentu spowiedzi - zdradza Grabowski. - No bo dlaczego każdy z nas nie miałby chociaż w niewielkiej cząstce doświadczyć tego, czego poprzez sakrament spowiedzi doświadczała s. Faustyna czy Aniela Salawa. Przemiany swojej duszy. Poczuć, czym tak naprawdę jest sakrament spowiedzi - dodaje.

  Zobacz też:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • aleksandraosu
   27.02.2016 12:33
   Do świętych prowadzonych przez O. Józefa Andrasza SI należy też bł. M. Klemensa (Helena) Staszewska od Jezusa Ukrzyżowanego - urszulanka Unii Rzymskiej. W trudnych latach wojny jako przełożona w Rokicinach Podhalańskich, udzielała pomocy biednym, rannym, uciekinierom i Żydom. W tym czasie spotkała O. Andrasza, któy towarzyszył Jej na ostatnim etapie Jej głębokiego życia modlitwy i ofiary. Została aresztowana przez Gestapo 26 stycznia i zginęła w Oświęcimiu 27 lipca 1943r. Należy do grupy 108 meczenników II wojny światowej beatyfikowanych 13 czerwca 1999r. w Warszawie przez Ojca św. Jana Pawła II. Dzięki Ojcu Andraszowi mamy ślad jej duchowej drogi w postaci dzinnika, jaki pisała na Jego polecenie.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół