Nowy numer 19/2024 Archiwum

Skromność (Łk 14,7-11)

Zaproszony przez faryzeusza Mistrz z Nazaretu, przychodzi na ucztę. Jezus bowiem zawsze przybywa tam, gdzie jest zapraszany.

Czterem grupom ludzi: przyjaciół, braci, krewnych i bogatych sąsiadów, Jezus przeciwstawia inne cztery grupy: ludzi ubogich, ułomnych, kulawych i niewidomych. Odnoszą się one do osób z najniższych warstw społecznych. Co więcej ludzie ułomni, kulawi i ślepi byli wykluczeni z kultu sprawowanego w świątyni, a tym samym odmawiano im wspólnoty z Bogiem (zob. 2Sm 5,8). Uważano bowiem, iż ludzie, których ciało zostało skażone jakąkolwiek ułomnością, nie mogli uczestniczyć w zgromadzeniu modlitewnym ani w świętej radzie. Stąd też wskazanie Jezusa musiało być ze wszech miar szokujące dla słuchaczy. Jezus jednak nawiązuje do obietnic proroka Izajasza, iż w czasach mesjańskich najubożsi, głusi, niewidomi, kulawi, niemi oraz wszyscy upokarzani i usuwani na margines społeczeństwa otrzymają od Boga łaskę zdrowia i będą mogli zbliżyć się do Niego prawym sercem (zob. Iz 29,18-19; 35,5-6; 61,1-2).

Jezus przyszedł właśnie do ludzi ubogich i chorych (Łk 4,18). On jest bowiem Tym, który przyszedł, by uzdrawiać chorych (Łk 5,31). Jest Tym, który przyszedł szukać tego, co zginęło (Łk 19,10). Bóg bowiem „wybrał ubogich tego świata na bogatych w wierze oraz na dziedziców Królestwa” (Jk 2,5).

Jezus nie zabrania spotkań w gronie rodziny lub przyjaciół ale podkreśla, że najważniejsza jest miłość, która nie jest wyrachowana, która usuwa wszelkie nierówności międzyludzkie, stroni od dyskryminacji innych ludzi. Uczeń Chrystusa nie może się bać udzielać pomocy ubogim, ułomnym, niewidomym. Co więcej, powinien czuć się współodpowiedzialny za tych, którzy są odsunięci na margines społeczny.

Jezus uczy: przyzwyczaj się do dawania bez brania, nie kieruj się interesem, kalkulacją i próżnością. Nie chodzi o to, aby raz – przez jakiś spektakularny dar, czyn – zniżyć się do poziomu „ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych” (dziś moglibyśmy powiedzieć: bezdomnych, starców, ludzi z marginesu społecznego), co mogłoby być jeszcze jednym sposobem zwrócenia na siebie uwagi, zwłaszcza jeśli w pobliżu jest oko kamery, lecz o życie z nimi, wybór ich towarzystwa, zgodę na ich stałą obecność w naszym środowisku.

Gościna, której im udzielamy – a nie tylko jednorazowa wizyta w domu pomocy społecznej lub wyjątkowe wpuszczenie ich na nasze pokoje – nie tylko wyraża konkretne zniesienie wykluczenia, ale też jest rodzajem gwarancji, że nie zostaniemy wykluczeni z Królestwa.

« 6 7 8 9 10 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl