Nowy numer 18/2024 Archiwum

Christus finis noster

Chrystus wypełnieniem życia chrześcijanina według św. Augustyna.

Wszystkie etapy życia chrześcijańskiego są przez Augustyna interpretowane w świetle tego pryncypium, ze szczególnym naciskiem położonym na jego ostatni etap, który jest także najważniejszym celem wcielenia. Syn Boży przyjął na siebie ograniczenia czasowości, aby uczynić nas wiecznymi[13]. Racją ostateczną, dzięki której z żywą i z uzasadnioną nadzieją oczekujemy dziedzictwa życia wiecznego, jest to, że będąc członkami Chrystusa mamy dojść tam, gdzie On przebywa jako nasza Głowa. Byłoby absurdem, gdyby Głowa była na końcu, w eiczności pozbawiona członków – nie można by wówczas już mówić o Ciele[14]. Ideę życia wiecznego jako rozwinięcia życia Ciała mistycznego, zasugerowała Augustynowi inna głęboka i sugestywna myśl: do nieba, aby kosztować życia wiecznego, nie wstępują liczni, ale wstępuje Jeden – Chrystus[15]. Wyraził to przekonanie zwłaszcza w kazaniach na wniebowstąpienie. Życie wieczne będzie więc niekończącym się dniem pełnym Chrystusa – całego Chrystusa: Boga i człowieka, Głowy i członków. Christus totus – to on będzie w niebie, jak z upodobaniem podkreśla św. Augustyn.

Jak łaska w rzeczywistości jest ukrytym uczestniczeniem w życiu Chrystusa, które wypływa z Głowy, tak również chwała jest ostatecznym czerpaniem z Głowy tego samego życia w pełniejszej i doskonalszej mierze. Przez łaskę otrzymujemy życie wieczne przysłonięte jeszcze ciemnością wiary, a w chwale jest dla nas przeznaczone to samo życie, które – na mocy uczestniczenia w nim – będziemy oglądać łatwiej, bezpośrednio, choć nadal niewymownie i nadal w nim wzrastając[16]. Jedno i drugie uczestniczenie jest w Chrystusie – On nie tylko jest jego przyczyną zasługującą, lecz także przedmiotem, gdyż jest Bogiem-Człowiekiem. Jako Człowiek jest Drogą, która prowadzi nas do ojczyzny, jako Bóg jest samą naszą Ojczyzną, to znaczy przedmiotem naszego szczęścia[17].

« 3 4 5 6 7 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl