• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Żeby było bezpiecznie

  Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

  dodane 10.08.2016 09:30

  Kilkadziesiąt osób wzięło udział w szkoleniach dla kierujących ruchem przed Pieszą Pielgrzymką Tarnowską.

  Szkolenia odbyły się w Zabawie. Porządkowi, którym skończyły się uprawnienia odnawiali je, a nowe osoby, które chcą posługiwać w PPT jako porządkowi przeszły cały kurs dla kierujących ruchem drogowym obejmujący część teoretyczną i ćwiczenia w terenie.

  - W Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej posługuje ponad 100 porządkowych. Tylu jest potrzebnych, by bezpiecznie prowadzić grupy. W każdej jest około 5 porządkowych. Często poza tymi, którzy w danym momencie pracują na trasie, w grupach są inni, którzy również mogą podjąć tę służbę. To trudna i bardzo odpowiedzialna posługa - mówi ks. Marcin Krępa, jeden z kierowników trasy PPT.

  Wyposażeniem porządkowego jest kamizelka odblaskowa i lizak, czyli tarcza do zatrzymywania pojazdów. Często także do komunikacji porządkowi używają krótkofalówek

  Kadra porządkowych PPT z biegiem czasu się wykrusza. Niektórzy wyjeżdżają za granicę, inni zmieniają stan cywilny i podejmują rodzinne obowiązki. - Dlatego dziś na szkoleniu mamy dużo nowych twarzy. Ponad 20 osób robi po raz pierwszy uprawienia i pierwszy raz będą porządkowymi, ale mają oni już pielgrzymkowe doświadczenie - dodaje ks. Krępa.

  - Zdarzają się trudne, niebezpieczne sytuacje. Albo pielgrzymi przez nieuwagę czasem je prowokują, albo niektórzy kierowcy szaleją nie zważając na pielgrzymów, nie stosując się do poleceń. Trudno ogarnąć też dużą grupę jak nasza, w której idzie około 500 pątników. Więc jest to wyzwanie, ale jest nas porządkowych dużo, doszkalamy się i udaje się nam zadbać o bezpieczeństwo - mówi Darek Pajor, porządkowy z grupy 25, który odnawia uprawnienia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół