Nowy numer 17/2024 Archiwum

Panny mądre i głupie (Mt 25,1-13)

Mateuszowe przypowieści zapisane w 24 i 25 rozdziale Ewangelii są wezwaniem do czujności.

Zwyczaje weselne w Izraelu

Małżeństwo w czasach Jezusa zawierane było w dwóch etapach. Pierwszy z nich nosił nazwę erusin – były to swoiste zaręczyny, podczas których zawierano umowę małżeńską. Dokonywali tego rodzice. Takie zaręczyny były jednak czymś więcej niż jest to we współczesnym czasie. Były to prawdziwe zaślubiny. Od momentu spisania traktatu małżeńskiego zaślubiona para stawała się rzeczywistym małżeństwem, które mogło być zerwane jedynie rozwodem (zob. Mt 1,19). Drugi etap noszący nazwę nissuin odbywał się mniej więcej w rok później i łączył się z uroczystością weselną. Od tego czasu małżonkowie rozpoczynali wspólne życie.

Przypowieść o pannach mądrych i głupich zawiera elementy drugiego etapu. Uroczystości te były poprzedzone dwiema procesjami: orszakiem towarzyszek narzeczonej (Ps 45,13-15; 1 Mch 9,7) oraz orszakiem, jaki tworzyli narzeczony i jego towarzysze (1 Mch 9,39; zob. Mt 9,15). Najczęściej sam obrzęd weselny odbywał się w domu pana młodego (zob. Mt 22,1-14). Zawarte małżeństwo świętowano przez kilka dni (ubodzy przez trzy – zob. J 2,1-10; ludzie bardziej zamożni przez siedem; zob. Rdz 29,27; Sdz 14,12).

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl