Dziś przypada 102. rocznica męczeńskiej śmierci bł. Karoliny. To ona daje ukojenie rodzinom tych, którzy odeszli za wcześnie.
Dziś, 18 listopada, w Zabawie przy sanktuarium bł. Karoliny rozpoczynają się trzydniowe warsztaty psychologiczne dla rodzin ofiar wypadków drogowych. Zapowiedziało w nich udział 34 osoby. Przyjeżdżają tu z całej Polski, Poznania, Białegostoku, Zakopanego.
Sami nazywają je rekolekcjami. Wśród nich są i tacy, którzy do bł. Karoliny przyjeżdżają 2–3 razy w miesiącu. Wspierają się też nawzajem, dzwoniąc do siebie. Tęsknią, nadal są łzy. Niejeden psycholog radził im, że powinni zapomnieć, pochować zdjęcia, nie wspominać, na cmentarz chodzić rzadko.
- I co teraz mam go wymazać z pamięci tak, jak gdyby go nigdy nie było? Ja nie mam płakać? - oburza się mama Bartosza. Miał 29 lat i kochającą dziewczynę. Za cztery miesiące odebrałby klucze do swojego mieszkania. Nie zdążył. Nie był gotowy na śmierć. Ona spotkała go pięć minut od domu. Był kierowcą rajdowym, ale nie zginął na torze. Jechał motorem. Kobieta z psem wyszła mu na drogę. Prosto pod koła. I on, i ona zginęli na miejscu.
Pomnik ofiar wypadków drogowych "Przejście" w Zabawie ma dla ich rodzin ogromne znaczenie. - Nawet kiedy nas już nie będzie, ludzie będą modlić się za nasze dzieci - mówią. A dla nas jest przestrogą, żeby zwolnić, nie tylko pedał z gazu, pomyśleć Beata Malec-Suwara /Foto Gość
- Już teraz nie rozpaczam, ale lubię o nim mówić, oglądać jego zdjęcia. Na cmentarz chodzę codziennie - dodaje jego mama. Pociechę znajduje nie w zapomnieniu, ale w wierze i nadziei wspólnego spotkania.
Ks. Damian Migacz, diecezjalny duszpasterz kierowców, mówi, że rok 2015 był na polskich drogach najbezpieczniejszy w ostatnim 30-leciu. - Na polskich drogach odnotowano blisko 33 tys. wypadków drogowych, w skutek czego zginęło 2 939 osób, a prawie 40 tys. osób było rannych. W samej diecezji tarnowskiej było 1 450 wypadków drogowych, w których zginęło prawie 100 osób - informuje.
Najwięcej wypadków występuje w okresie od czerwca do września, a najczęstszą ich przyczyną jest niedostosowanie prędkości do warunków jazdy, pijany kierowca, kolizje boczne spowodowane wymuszeniem pierwszeństwa bądź najechanie na pieszego, który nieostrożne wszedł na jezdnię przed jadący pojazd.
- W połowie roku 2016 Policja Miejska w Tarnowie odnotowała wzrost wypadków z udziałem pieszych, dlatego w ostatnim czasie wzmogła się także profilaktyka dotycząca uświadamiania starszych pieszych uczestników ruchu drogowego, szczególnie wracających wieczorową porą z kościoła do domu. Stąd Policja pojawiała się w kilku parafiach naszej diecezji, aby uświadamiać o zagrożeniach i zachęcać do noszenia odblasków - mówi ks. Migacz.
W niedzielę 20 listopada w Zabawie w sanktuarium bł. Karoliny odbędą się obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Będą wypominki, Msza św., modlitwy przy pomniku Przejście i spotkanie rodzin, które w wypadkach straciły bliskich.
To im jest najtrudniej. Bo jak pogodzić się ze śmiercią dziecka? Zwłaszcza że przyszła tak nagle. I oni nie byli na nią gotowi. Szukają pociechy. Znaleźli ją w bł. Karolinie, która też zginęła młodo i po ludzku sądząc - bez sensu. Tu jest im dobrze, nawet mówią, że są szczęśliwi, bo ona rozumie, ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium, wysłucha o każdej porze dnia i nocy, a nie bez znaczenia jest i to, że są razem. Łączy ich silna więź. W Zabawie spotykają się raz do roku na warsztatach terapeutycznych dla rodzin ofiar wypadków komunikacyjnych.
Obchody związane z 102. rocznicą męczeńskiej śmierci błogosławionej z Zabawy, a także Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych będą się odbywać w Zabawie, Wał Rudzie i Żabnie. Szczegółowy program można znaleźć TUTAJ.
Czytaj także: W obronie czystości.
W niedzielę 20 listopada o godz. 11 w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie odbędzie się Msza św. w intencji ofiar wypadków drogowych i ich rodzin Beata Malec-Suwara /Foto Gość Pomnik "Przejście" przy sanktuarium bł. Karoliny poświęcony jest ofiarom wypadków drogowych Beata Malec-Suwara /Foto Gość