• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Brat i siostra ubogich

  ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 02.02.2017 19:11

  Relikwie św. Brata Alberta i bł. s. Bernardyny Jabłońskiej zagościły w kościele w Koszycach Małych.

  2 lutego podczas Mszy św. wieczornej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszycach Małych zostały powitane relikwie św. Brata Alberta Chmielowskiego oraz bł. s. Bernardyny Jabłońskiej.

  Relikwie pojawiły się w świątyni w Światowym Dniu Życia Konsekrowanego. - Motywem pozyskania relikwii do naszego kościoła jest obecny rok, którego patronem został ogłoszony św. Brat Albert Chmielowski - mówi ks. proboszcz Jerzy Mondel SCJ.

  Jednym z warunków otrzymania relikwii założyciela albertynów i albertynek, a także s. Bernardyny, która stoi u początku powstania zgromadzenia ss. albertynek, było prowadzenie w parafii dzieł charytatywnych.

  - W naszej wspólnocie parafialnej istnieje oddział Caritas, a jego członkowie na miarę swoich możliwości starają się wspierać potrzebujących. A teraz wszyscy, którzy będą szukać pomocy duchowej czy materialnej, będą mogli prosić o nią przez przyczynę św. Brata Alberta i matki Bernardyny Jabłońskiej - dodaje proboszcz.

    Relikwiarz św. Brata Alberta
  ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
  Relikwiarz św. Brata Alberta ma kształt dłoni, która trzyma bochenek chleba. - Został wykonany z drewna i to - mam nadzieję - spodobałoby się św. Bratu Albertowi, który chciał być dobry jak chleb, a jednocześnie żył prosto, ubogo, blisko najbardziej wykluczonych - wyjaśnia ks. Mondel.

    Relikwiarz bł. s. Bernardyny Jabłońskiej
  ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
  Relikwiarz bł. s. Bernardyny Jabłońskiej ma kształt krzyża. W jego centrum, w otoczeniu symbolicznych cierni, znajdują się relikwie błogosławionej. S. Bernardyna była znana z niezwykłej dobroci serca, które chciała upodobnić do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zasadą życia błogosławionej były słowa „dawać, wiecznie dawać”, a jedno z jej ostatnich poleceń brzmiało „Czyńcie dobrze wszystkim”.

  To nie pierwsze relikwie w kościele parafialnym w Koszycach Małych. W świątyni obok chrzcielnicy znajduje się gablota, w której wystawiono relikwie innych świętych i błogosławionych. - Chciałbym, aby święci w tajemnicy relikwii otaczali wspólnotę parafialną swoją opieką, ale także by zachęcali moich parafian do bycia ludźmi świętymi - mówi duszpasterz.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół