Nowy numer 18/2024 Archiwum

Nielitościwy dłużnik (Mt 18,21-35)

Ile razy chrześcijanin ma przebaczać bliźniemu?

Upomnienie braterskie

Czy umiem widzieć zło – widzieć zło i potępiać zło, ale nie człowieka? Jak wygląda moje napominanie innych? Czy jest to napominanie z miłością? Czy celem mojego napominania jest dobro drugiego człowieka? Często nasze upominania wynikają z zawiści, ducha krytyki, zemsty, urazy. Często także zamiast iść i napomnieć z miłością dotyczącego człowieka, wolę wytykać jego wady poza jego plecami. Obmowa i oszczerstwo.

Czy nie mam udziału w grzechach innych ludzi. Grzechy cudze: Radzić do grzechu. 2. Rozkazywać drugiemu grzeszyć. 3. Zezwalać na grzech drugiego. 4. Pobudzać do grzechu. 5. Pochwalać grzech drugiego. 6. Milczeć na grzech cudzy. 7. Nie karać grzechu. 8. Pomagać do grzechu. 9. Uniewinniać grzech cudzy

Czy napominając innych chcę i dokładam wszelkiej staranności, by zobaczyć swoją winę?

Czy umiem przyjąć słowa przykre, trudne? Czy umiem wysłuchać uwag kierowanych do mnie? Nikt nie jest doskonały. Każdy winien patrzyć na swoje Zycie – zbawiennym jest, jeśli są ludzie, którzy chcą – którzy mówią mi o moich wadach. Czy umiem podziękować za kierowane pod moim adresem uwagi?

Na ludzi błądzących trzeba patrzeć z miłością. Od słów krytyki, napiętnowania, lepsze są słowa modlitwy. Czy modlę się za moich bliskich, znajomych, za tych o których wiem że błądzą, o których wiem, że postępują niewłaściwie? Jest wielkim trudem dostrzec i chcieć zmienić własne niewłaściwe postępowanie. Trzeba nam modlić się tych, którzy źle postępują. Czy modlę się?

« 20 21 22 23 24 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl