• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Wyznaczcie mi tych młodych!

  ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

  dodane 10.05.2017 20:26

  Bp Stanisław Salaterski bierzmował młodych w Tarnowcu.

  Uroczystość bierzmowania odbyła się w kościele parafialnym w Tarnowcu. Do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej przystąpili młodzi z miejscowej parafii, a także z Łękawki, Poręby Radlnej, Świebodzina i Zawady k. Tarnowa.

  – Niegdyś Duch Święty nakazał wyznaczyć Barnabę i Pawła do wypełnienia posługi ewangelizacji. Dzisiaj w podobnej sytuacji jesteście wy, młodzi. Duch Święty mówi dziś do nas: „Wyznaczcie Mi tych młodych ludzi do tego dzieła, do którego ich powołałem na świat, by i oni byli świadkami Jezusa Chrystusa i głosicielami wyznawanej wiary wobec całego świata” – mówił w homilii biskup.

  Kaznodzieja przypomniał słowa papieża Franciszka wypowiedziane podczas Światowego Dnia Młodzieży w Niedzielę Palmową: „Sprawiajcie, by świat stał się lepszy!”.

  – Z taką misją jesteście posłani przez bierzmowanie. Jako pomoc w tym dziele można wam wskazać Matkę Najświętszą i Jej współpracę z Bożą łaską. Maryja słuchała Bożego słowa i zachowywała je w swoim sercu, wprowadzała w czyn w swoim życiu. Te same postawy powinniśmy przyjmować w swoim życiu. Nie tylko słuchajmy Bożego słowa, nie tylko je zapamiętujmy i przechowujmy w sercu, ale starajmy się, by było ono obecne w naszym życiu, w modlitwie, w naszym odnoszeniu się do siebie wzajemnie, w naszej gotowości pomagania. Jak Matka Boża modliła się słowem Boga w Magnificat, jak pomagała Elżbiecie, jak z uczestniczyła w radości nowożeńców w Kanie Galilejskiej, tak i my pełni życzliwości, miłości powinniśmy Ją naśladować. Matka Boża wskazuje nam drogę i towarzyszy nam w realizacji misji zleconej nam przez Ducha Świętego – wyjaśniał bp Salaterski.

  Zachęcał młodych, by żyli pełnią wiary, która wyraża się w zachowywaniu wszystkich Bożych przykazań, w codziennej modlitwie, w czerpaniu Bożych mocy w sakramentach świętych.

  – Tak żyli wasi patronowie. Każdy z nich miał swoje problemy, trudności, wyzwania, ale był wierny Bogu, konsekwentny w wyznawaniu wiary. Dziś cieszy się chwałą nieba, dziś może wypraszać wam łaski na waszych drogach życia. Naśladujcie ich przykład, abyście zostawili na tej ziemi ślad świętości i pokazywali innym drogę do Boga – dodawał bp Stanisław.

  Biskup podziękował rodzicom za wychowanie młodych, księżom i katechetom za przygotowanie do bierzmowania. Zachęcał młodych do znalezienia sobie miejsca w parafiach.

  – Jesteście radością i nadzieją waszych parafii, dlatego zaangażujcie się w jej życie, ubogacajcie wasze wspólnoty swoimi talentami i charyzmatami. Bierzmowanie to nie finał, lecz początek drogi. Duch Święty przez modlitwę, włożenie rąk i namaszczenie Krzyżmem świętym posyła was dzisiaj, by czynić świat lepszym, by Bóg był w nim uwielbiony, a człowiek coraz lepszy – mówił kaznodzieja.

  Swoje miejsce w parafii Tarnowiec ma już Adam, który w Służbie Liturgicznej Ołtarza jest już od siedmiu lat. – Chciałbym być w swojej parafii ceremoniarzem, nie zamierzam więc przestać służyć – mówi chłopak.

  Do sakramentu bierzmowania, podobnie jak rówieśnicy, przygotowywał się przez trzy lata specjalnej formacji.

  – Bo to nie tylko katecheza w parafii, lekcje religii w szkole, ale i spotkania w małych grupach, podczas których mogliśmy rozmawiać na tematy wiary, dyskutować. Najważniejsze, że nie wiało na nich nudą, że liderzy starsi od nas kilka lat starali się, by było ciekawie – dodaje Adam.

  Jako swojego patrona wybrał św. Huberta. – Jest co prawda patronem myśliwych, ale też i matematyków, a ten przedmiot to moja pasja – mówi bierzmowany.  

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół