• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Sanktuarium złożonych rąk i zgiętych kolan

  Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

  dodane 01.06.2017 07:00

  Pierwszą polską parafię z wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej erygowano w Tarnowie.

  Tarnowskie sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej jest jednym z najstarszych ośrodków fatimskich w Polsce, a jak wynika z zestawienia przygotowanego przez KAI z racji 100. rocznicy objawień fatimskich, właśnie tu, w Tarnowie erygowano pierwszą w Polsce parafię z wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej.

  Obecnie wezwanie takie nosi 58 polskich parafii, 2 rektoraty i 1 ośrodek duszpasterski. W diecezji tarnowskiej jest ich cztery: w Tarnowie, Borkach, Lipinach i Kobylu. W dwóch pierwszych znajdują się sanktuaria Matki Bożej Fatimskiej.

  Choć formalnie w Borkach sanktuarium zostało erygowane jako pierwsze, to jednak o tarnowskim kościele mówiło się tak już właściwie od 1954 roku. Właśnie wtedy z okazji Roku Maryjnego bp Jan Stepa włączył kościółek św. Józefa do sanktuariów maryjnych z racji odbywających się tam nabożeństw fatimskich, czyniąc go świątynią jubileuszową.

  Od początku powstania parafii ks. prałat Jan Marszałek, miejscowy proboszcz, myślał o budowie nowej świątyni, ponieważ kościółek św. Józefa był zbyt mały, aby zaspokoić wszystkie potrzeby duszpasterskie. Podjął więc inicjatywę budowy świątyni z zamiarem, by była dedykowana Fatimskiej Pani.

  Budowę rozpoczęto 6 lipca 1957 r., w październiku tego samego roku został poświęcony i wmurowany kamień węgielny. Już 3 lata później bp Karol Pękala dokonał poświęcenia świątyni, a konsekrował ją bp Jerzy Ablewicz w 1975 r. 13 maja 2003 r. bp Wiktor Skworc oficjalnie erygował sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie. Już wcześniej jednak mówiło o tym kościele jako sanktuarium. Ks. Zygmunt Zimowski, nie będąc jeszcze arcybiskupem, nazwał tarnowską Fatimę sanktuarium złożonych rąk i zgiętych kolan.

  Tarnowska Fatima była świadkiem podniosłych wydarzeń. W czasie odpustu z okazji jubileuszu 50. rocznicy objawień fatimskich bp Jerzy Ablewicz uroczyście poświęcił wszystkie rodziny diecezji Niepokalanemu Sercu Maryi. Zaś 12 i 13 grudniu 1995 r. miało miejsce nawiedzenie peregrynującej po Polsce figury Matki Bożej Fatimskiej przywiezionej z Portugalii. W tych dniach do sanktuarium w Tarnowie pielgrzymowało 25 tysięcy osób z miasta, okolic i diecezji, którzy mimo mrozu i padającego śniegu trwali na modlitwie także na zewnątrz świątyni.

  4 czerwca, w roku 100. rocznicy objawień fatimskich kard. Stanisław Dziwisz ukoronuje czczoną w tym miejscu figurę Fatimskiej Pani. Czytaj na ten temat:

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół