W Gródku nad Dunajcem spotkali się dyrektorzy i przedstawiciele szkół, którym patronuje św. Jan Paweł II.
26 września w Centrum Formacyjno-Rekolekcyjnym "Arka" w Gródku nad Dunajcem odbyło się XXIV Forum Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Tarnowskiej. Wzięli w nim udział dyrektorzy bądź przedstawiciele ok. 60 takich placówek.
Na terenie diecezji jest 81 szkół, którym patronuje Jan Paweł II, ale jak mówi Halina Węgrzyn, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 w Nowym Sączu, prezes zarządu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w diecezji tarnowskiej, wiadomo już, że rodzina pomniejszy się o ok. 10 szkół, które z racji likwidacji gimnazjów przestaną istnieć.
– Ten rok jest dla nas dużym wyzwaniem z racji reform przeprowadzanych w szkołach. Dyrektorzy i nauczyciele, którzy pracowali w gimnazjach im. Jana Pawła II, może czują się trochę odrzuceni, ale my ich tu nadal przygarniamy i oni przyjechali na nasze spotkanie – mówi Halina Węgrzyn.
Wyzwaniem są także pamiątki tych szkół po patronie, tj. chociażby sztandary. – Zastanawiamy się nad tym i choć dziś nie wiadomo jeszcze, co się z nimi stanie, nie znam szkoły, która chciałaby się pożegnać ze sztandarem, na którym widnieje postać Jana Pawła II. Jest on dla każdego Polaka kimś bardzo bliskim – dodaje pani prezes.
Reformowane szkoły są także na etapie tworzenia nowych programów wychowawczo-profilaktycznych. – Chcielibyśmy, żeby szkoły pamiętały o nauczaniu Jana Pawła II i żeby to nauczanie tam wybrzmiało, bo jest ono ponadczasowe, jest otwarte na drugiego człowieka, pełne szacunku i godności do niego – zauważa Halina Węgrzyn.
Z Rodziną Szkół im. Jana Pawła II spotkał się także biskup tarnowski Andrzej Jeż, który przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej przez wielu kapłanów z diecezji tarnowskiej pracujących w tych szkołach. Przekonywał nauczycieli, by dostrzegali w swoich uczniach to, czego nie da się zawrzeć w programie, a nawet dostrzec wzrokiem.
Zachęcał do spojrzenia na wychowanków tak, jak Maryja, wychowawczyni wielu pokoleń, wyszukuje swoim spojrzeniem każdego z nas indywidualnie. Taka perspektywa pozwala dostrzec w danym człowieku to, co w nim jest cenne, piękne, wartościowe, jego talenty i dary, które dobry nauczyciel potrafi wychwycić i pomóc uczniowi je rozwinąć.
– Nauczyciele, którzy mają takie spojrzenie i wewnętrzne światło, są dla wychowanków prawdziwymi przewodnikami. Nawet gdy są bardzo wymagający, ale potrafią głębiej spojrzeć na ucznia, są w stanie zmienić jego życie – mówił bp Andrzej Jeż.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Podolu Górowej zadbali o oprawę liturgii Mszy św., a także przygotowali wystawę prezentującą ich szkołę Beata Malec-Suwara / Foto Gość O oprawę liturgii Mszy św. zadbali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Podolu Górowej. Wraz z ks. Adamem Urbańskim, proboszczem w Podolu, przygotowali dla przedstawicieli szkół świece i chlebki z napisem "Idźcie i głoście", które wręczył im biskup Andrzej Jeż. On także podziękował dotychczasowemu asystentowi kościelnemu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II ks. Pawłowi Stabachowi, którego w funkcji tej zastąpił ks. Czesław Paszyński z Borzęcina.
Ks. Piotr Cebula, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin tarnowskiej kurii, a zarazem sekretarz Komisji Przygotowawczej V Synodu Diecezji Tarnowskiej, wygłosił prelekcję na temat moralności myślenia u św. Jana Pawła II. Przekonywał, że w życiu warto myśleć racjonalnie, powołując się na filozofię Hellera i Newmanna. Opowiedział także o przygotowaniach do V Synodu Diecezji Tarnowskiej.
Zdjęcia z XXIV Forum Rodziny Szkół im. Jana Pawła II zamieściliśmy TUTAJ.