Nowy numer 18/2024 Archiwum

Królestwo Boże

Starotestamentowe figury Kościoła.

Jaka jest wzajemna relacja „Królestwa Bożego” i „Kościoła”?

„Królestwo Boże” nie utożsamia się z „Kościołem”, podobnie jak też nie było tożsame z „Królestwem Izraela”, chociaż istnieją między nimi liczne i głębokie więzi. W Starym Testamencie „królewskie panowanie Jahwe” realizowało się w sposób szczególny w ludzie wybranym, który na pewnym etapie swej historii przybrał postać „Królestwa Izraela”, ale nie ograniczało się tylko do tego ludu lecz rozciągało na wszystkie ludy i narody. Podobnie w Nowym Testamencie panowanie Boga objawia się w sposób szczególny w nowym ludzie wybranym, uformowanym jako „Kościół”, choć i tutaj nie ogranicza się jedynie do tej wspólnoty osób. „Kościół” nie zastępuje więc „Królestwa Bożego”, ale je antycypuje, reprezentuje oraz czyni dostępnym dla wszystkich. W ten sposób „Królestwo Boże” pozostaje wspólnym celem „Izraela” oraz „Kościoła”. Tym samym nowotestamentowy „Kościół” przejął rolę starotestamentowego „Królestwa Izraela”.”Królestwo Boże” jest zatem najpierw obiecane i objawione przez starotestamentowe figury – „Królowanie Jahwe” oraz „Królestwo Izraela”, następnie zostaje zapoczątkowane i ukonstytuowane – w osobie „Jezusa Chrystusa”, a obecnie rozszerza się i rozwija poprzez działalność „Kościoła”, by wreszcie dojść do swej pełni na końcu czasów.

Wśród wielu prób zdefiniowania „Królestwa Bożego” szczególnie jedna zwróciła moją uwagę:

„Królestwo Boże jest przede wszystkim Bożą aktywnością w świecie, która w efekcie go przemienia!” (B. Chilton).

Takie określenie „Królestwa Bożego” jest uniwersalne i ponadczasowe. Doskonale oddaje to, czym miało być starotestamentowe „Królestwo Izraela” oraz czym ma być nowotestamentowy „Kościół”. Obie rzeczywistości to przestrzenie boskiej aktywności w świecie. Spełniają swoją rolę wyłącznie wówczas, gdy rzeczywiście przyczyniają się do rozszerzenia zakresu boskiego panowania i przemiany otaczającej rzeczywistości. Tak więc „Kościół” pełni służebną rolę wobec „Królestwa Bożego”, jeśli tylko pozwala mu objąć swym zasięgiem jak najszersze kręgi odbiorców.

« 6 7 8 9 10 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl