Nowy numer 18/2024 Archiwum

Oblubienica Pańska

Starotestamentowe figury Kościoła.

W Starym Testamencie małżeństwo nabiera także znaczenia symbolicznego?

Prorocy przedstawiają małżeństwo mężczyzny i kobiety jako przymierze (hebr. berit), co nadaje mu religijny i sakralny charakter. Stąd też płynie przeświadczenie, że nie wolno go łamać (Pwt 2,17), gdyż świadkiem jego zawarcia jest sam Bóg (Ml 2,14). Częste odwoływanie się proroków do symboliki małżeństwa jest szczególnie wymowne, gdyż poświadcza wielką rangę małżeństwa w świadomości ludu wybranego. Małżonkowie powinni sprostać wymaganiom wzajemnej miłości i wierności, natomiast małżeńska niewierność czy wiarołomstwo były uważane za złamanie przymierza, tak przez mężczyznę (Ml 2,14), jak i kobietę (Prz 2,17).

Symboliczny obraz związku małżeńskiego prorocy przenieśli na relacje istniejące między Bogiem jako Oblubieńcem oraz Izraelem – Jego Oblubienicą. Jako pierwszy uczynił to działający w VIII w. przed Chr. prorok Ozeasz. Z kolei prorok Jeremiasz mówi o pierwszej miłości i wspomina przypadający na czas wędrówki ludu wybranego do Ziemi Obiecanej okres narzeczeństwa:

„Pamiętam wierność twej młodości,

miłość twego narzeczeństwa,

kiedy chodziłaś za Mną na pustyni,

w ziemi, której nikt nie obsiewa!” (Jr 2,2).

Ezechiel z kolei odwołuje się do przysięgi i przymierza, jakie Jahwe zawarł z Izraelem na Synaju, ujmując je w kategoriach przymierza małżeńskiego zobowiązującego do miłości i wierności:

„Związałem się z tobą przysięgą i wszedłem z tobą w przymierze – wyrocznia Jahwe – stałaś się moją!” (Ez 16,8b).

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl