Nowy numer 11/2024 Archiwum

Ciężar pierwszeństwa

Znamy wyniki badań religijności w diecezji tarnowskiej. Jest dobrze, a nawet lepiej...

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował wyniki badań dotyczące 2016 roku.

Wynika z nich, że diecezja tarnowska jest na pierwszym miejscu w Polsce pod względem liczby parafii. Ma ich 452, w tym 435 prowadzonych przez księży diecezjalnych, a 17 przez zakonników.

Wyprzedza pod tym względem archidiecezję krakowską (448 parafii) i poznańską (412 parafii).

Pierwsze miejsce diecezja tarnowska zajmowała w 2016 roku pod względem liczby katolików w porównaniu do liczby mieszkańców. Wynosił on 98,8 procent. Nieco mniej ten odsetek wynosi w diecezjach włocławskiej, siedleckiej i łomżyńskiej.

Najbardziej liczne prezbiterium jest w diecezji tarnowskiej. Liczba księży inkardynowanych wynosi 1559. Pod tym względem diecezja tarnowska wyprzedza krakowską i katowicką.

Najwięcej alumnów przygotowuje się do kapłaństwa również w diecezji tarnowskiej. W 2017 roku formację rozpoczęło w WSD w Tarnowie 136 alumnów z diecezji. Prócz nich przygotowuje się 3 alumnów greckokatolickich oraz dwóch z Kongregacji św. Filipa Neri, w sumie 141.

Najwięcej, bo 66,9 procent katolików chodzi do kościoła na niedzielną Mszę św. w diecezji tarnowskiej. Na drugim miejscu pod tym względem jest diecezja rzeszowska, na trzecim przemyska.

Wskaźnik przystępujących do Komunii św. był najwyższy również w diecezji tarnowskiej i wynosił 25,3 procent. Powyżej 20 procent comunicantes ma diecezja opolska i zamojsko-lubaczowska.

Diecezja tarnowska należy także do czołówki pod względem liczby małżeństw sakramentalnych w przeliczeniu na 1000 katolików.

Według najnowszych danych z 2017 roku liczba dominicantes i comunicantes wzrosła. W diecezji tarnowskiej 71,8 procent wiernych uczęszcza na niedzielną Mszę św., zaś 27,7 procent przyjmuje Komunię świętą.

Po raz pierwszy nieznacznie zmieniono metodę badań odliczając od liczby osób zobowiązanych do udziału we Mszy św. parafian przebywających na emigracji zarobkowej.

Patrząc na mapę diecezji najwięcej dominicantes i comunicantes jest w dekanacie Ujanowice (ponad 90 procent). Ponad 85 procent chodzi do kościoła w dekanatach limanowskim i grybowskim.  

Pod względem przystępujących do Komunii św. przewodzi w diecezji dekanat ujanowicki (powyżej 40 procent). Za nim plasują się dekanaty starosądecki, limanowski i czchowski (powyżej 30 procent).

Najmniej do kościoła chodzi na Mszę św. i przystępuje do Komunii św. w dekanacie Mielec – Południe. Należą do niego parafie Dobrynin, Kiełków, Książnice, Łączki Brzeskie, Mielec MBNP, Mielec-Rzochów, Mielec Trójcy Przenajświętszej, Przecław i Trześń. Ogółem liczba dominicantes wynosi tam ponad 53 procent, zaś comunicantes ponad 17 procent.

Tradycyjnie utrzymuje się linia podziału między bardziej pobożnym południem diecezji (ok. 68 procent uczestniczących we Mszy św. niedzielnej), a jej częścią należącą do regionu tarnowskiego (ok. 63 procent).

Przeczytaj także „Ilu wiernych chodzi do kościoła – badania po nowemu”.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy