Nowy numer 18/2024 Archiwum

Dzieje Apostolskie - dzieje Kościoła, cz. II

Co łączy św. Piotra i św. Pawła - o tym w najnowszym studium biblijnym. W tym roku wszystkie wykłady są poświęcone tajemnicy Kościoła.

Przychodzi jednak wybawienie.

Tak, z tej otchłani Bóg go wyprowadza swoja cudowną interwencją. Oto dowiadujemy się, że nagle w nocy w celi, gdy nazajutrz Piotr miał być stracony, pojawia się anioł. W ciemności pojawia się światło, a z rąk Piotra opadają kajdany, bramy się otwierają. Jest jednak wyraźnie podkreślone, że wszystko dokonuje się tylko dzięki Bożej mocy. Piotr do końca jest zagubiony i bezradny. Kuriozalnie brzmią polecenia anioła skierowane do Piotra, aby się przepasał, założył sandały czy narzucił szatę. Z przymrużeniem oka można powiedzieć, że anioł wydaje takie polecenia Piotrowo jak mama ubierająca przedszkolaka do wyjścia z domu w chłodniejszy dzień. W ten sposób jednak podkreślone jest Boże działanie. Uwolnienie w najmniejszym stopniu nie zależy od Piotrowych sił. Tak rozbłyska światło Paschy. Nie przypadkowo św. Łukasz dwukrotnie podkreśla, że wszystko to dzieje się zaraz po święcie Paschy, a więc momencie, gdy Izrael wspominał wyzwolenie z egipskiej niewoli. Tak Piotr zostaje wyciągnięty Bożą mocą z cielności ku światłu. Jest to piękny obraz Apostoła, który jest powołany do tego, aby w swoim życiu szedł tą samą ścieżką, jaką szedł jego Mistrz, a był to droga paschalna – od śmierci do życia.

« 5 6 7 8 9 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl