Nowy numer 20/2024 Archiwum

Jerzy Giza Kustoszem Pamięci Narodowej

Honorowy tytuł odebrał na uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

W 20. edycji konkursu organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej tytułem Kustosza Pamięci Narodowej postanowiono wyróżnić trzy osoby i dwie instytucje.

Wśród wyróżnionych jest Jerzy Giza, związany z Nowym Sączem, dwukrotny laureat Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategoriach „Książka o Sądecczyźnie” i „Sądecki autor”.

Jerzy Giza pochodzi z rodziny o tradycjach patriotycznych. Jest pedagogiem, publicystą i działaczem społecznym. Prezes Towarzystwa im. gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu, członek Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, Komitetu Uczczenia Pamięci Sądeczan Pomordowanych na Wschodzie, Instytutu Katyńskiego, Sądeckiej Rodziny Katyńskiej i Klubów Służby Niepodległości. Współzałożyciel Towarzystwa im. Józefa Piłsudskiego, jego sekretarz i wiceprezes, członek Komisji Historycznej TJP. Współpracownik władz RP na uchodźstwie.

Czynnie zaangażowany w organizację uroczystości i koncertów patriotycznych, inicjator wystaw historycznych czy tablic upamiętniających miejsca i postacie związane z działalnością niepodległościową. Jerzy Giza jest też autorem szeregu artykułów, biogramów i publikacji historycznych, m.in. „Nowosądecka lista katyńska”, „Sądeccy generałowie w służbie polskiej i obcej”, „Cmentarz Komunalny w Nowym Sączu – rejestr zasłużonych”, „Sądeccy kawalerowie Virtuti Militari 1918–1920)”, „Sądecki garnizon i jego żołnierze 1918–1922”, „Organizacja Wolność”.

Uczestniczył w działalności opozycyjnej krakowskich i sądeckich środowisk niepodległościowych. Wskutek nacisków ze strony SB został w 1988 r. zwolniony z pracy w Szkole Podstawowej nr 13 w Krakowie. Po 1989 r. utworzył i objął dyrekcję Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego – pierwszej niepublicznej szkoły podstawowej w Polsce, a w 1999 r. również Społecznego Gimnazjum nr 1 im. Zbigniewa Herberta.

Obecnie Jerzy Giza jest zaangażowany w działania mające na celu przywrócenie Garnizonu Wojskowego na Sądecczyźnie.

Tytułem Kustosza Pamięci Narodowej IPN wyróżnił również Czesława Nowaka, ks. Władysława Palmowskiego oraz Muzeum Polskie w Ameryce i ojców redemptorystów pracujących w Radiu Maryja.

Gala wręczenia wyróżnień odbyła się 29 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy