Nowy numer 18/2024 Archiwum

Prawie 200 obiektom na terenie diecezji tarnowskiej przyznano dotacje z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

To kościoły, kapliczki, cerkwie, dwory i zamki.

Dotacją z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków zostało objętych blisko 200 obiektów z terenu diecezji tarnowskiej w Małopolsce i na Podkarpaciu. Większość z nich to obiekty sakralne - kościoły i znajdujące się w nich ołtarze, polichromie, obrazy, zabytkowe organy lub prospekty organowe, ale też kilkanaście cerkwi, m.in. w Łosiu, Uściu Gorlickim, Kwiatoniu i Skwirtnem, Wojkowej, Wysowej czy Złockiem, oraz przydrożne kapliczki.

Najwyższa kwota wsparcia w wysokości 3 mln 430 tys. zł została przyznana na zabezpieczenie fundamentów bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu, renowację nawierzchni wokół bazyliki wraz z konserwacją kamiennego muru od ul. św. Ducha. Ponad 2 mln 800 tys. zł przeznaczonych zostało na prace projektowe, remontowe i konserwatorskie w kościele pw. św. Elżbiety w Starym Sączu.

Dotacjami około miliona złotych zdecydowano wesprzeć także prace w kościele św. Jakuba w Tuchowie, św. Michała Archanioła w Wierchomli Wielkiej, św. Andrzeja w Słopnicach, św. Marcina w Łużnej, św. Mikołaja w Jodłowej, Wszystkich Świętych w Dąbrowie Tarnowskiej, św. Marii Magdaleny w Szczucinie, św. Zygmunta w Żelichowie i m.in. w kaplicy św. Anny w Podegrodziu.

Spore pieniądze z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w wysokości miliona złotych przeznaczone zostały również na prace na zamku w Rytrze i w Nowym Wiśniczu, a prawie 3,5 mln złotych na prace konserwatorskie zabezpieczające budynki Zespołu Dworskiego w Ostrowie Szlacheckim w powiecie bocheńskim. Wsparcie otrzymają także inne dwory, m.in. w Skrzydlnej, Ropie czy Łękawicy.

Objęte dotacją zostały również zabytkowe cmentarze, m.in. wojenny w Woźnicznej w gminie Pleśna i Bratucicach w gminie Rzezawa czy ewangelicki w Bożej Woli w gminie Mielec. Na liście znalazły się m.in. dwa wiszące mosty (kładki) wpisane do rejestru zabytków w gminie Bochnia.

O dotacje wnioskowały samorządy. Dofinansowanie pokryje maksymalnie w 98 proc. wartości inwestycji, a minimalny udział własny wynosi 2 proc.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy