Nowy numer 48/2020 Archiwum

Dzieci zostają na miejscu

Od pierwszych dni września rusza przedszkole w parafii Olszyny koło Wojnicza.

Po tym, jak kapłani duszpasterzujący w Olszynach koło Wojnicza definitywnie przenieśli się na nową plebanię, powstał problem z zagospodarowaniem budynku tzw. starej plebanii.

Parterowy domek tuż obok zabytkowej świątyni wybudowany został w 1905 roku. Ma zatem ponad 100 lat. Po tym, jak księża w latach 80-tych XX wieku zamieszkali w nowej plebanii, stara wykorzystana była tylko jako tymczasowe izby szkolne dla młodszych dzieci z miejscowej szkoły, a także przejściowe mieszkanie dla jednego z poprzednich proboszczów. Kilka lat temu parafia zdecydowała, że docelowo mogłoby się mieścić w budynku przedszkole, którego dotąd we wsi nie było. Remont trwał kilka lat. Pieniądze na niego dał samorząd gminy Wojnicz.

- Kiedy nie było wiadomo, kto poprowadzi placówkę, sami zdecydowaliśmy się wziąć te sprawy w swoje ręce i zawiązaliśmy stowarzyszenie, które podjęło się tego zadania - mówi Stanisław Głowacki, prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. ks. Lucjana Morawskiego z Olszyn. Przedszkole rusza od początku września. Do dwóch oddziałów zapisanych zostało 25 dzieci. Placówka pod swój dach może przyjąć jeszcze dziesięć maluchów.  

 

 

« 1 »
DO POBRANIA: |

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama