Renowacja na finiszu

Dekadę trwały prace związane z przywróceniem sanktuarium św. Stanisława BM dawnego piękna. Widać je coraz bardziej dzięki ofiarom parafian i pieniądzom samorządu.

W 2002 roku, przed jubileuszem 750-lecia kanonizacji bp. Stanisława ze Szczepanowa, rozpoczęły się gruntowne prace renowacyjne miejscowej świątyni, kaplicy narodzenia świętego, kościoła na cmentarzu i innych obiektów sakralnych, jak również plebani, domu pielgrzyma i dawnego spichlerza. - Środki na te przedsięwzięcia pochodziły od parafian, prywatnych sponsorów i firm, jak również od Marszałka Małopolski i z funduszy unijnych. Bardzo nam pomógł Wojewódzki Konserwator Zabytków - mówi ks. prał. Władysław Pasiut, proboszcz i kustosz bazyliki. Prace renowacyjne były prowadzone pod okiem najlepszych specjalistów.

Wykonane prace zyskały uznanie wielu komisji konserwatorskich, a w 2006 roku Generalny Konserwator Zabytków w Polsce przyznał szczepanowskiemu kościołowi wyróżnienie "Zabytek zadbany". Wielką nobilitacją dla świątyni było ogłoszenie jej bazyliką mniejszą. Tytuł w 2004 roku przyznał Jan Paweł II.

W kościele odnowiono właściwie wszystko, ostatnio zaś została zakończona renowacja kasetonowego sufitu w gotyckiej części bazyliki. - Sufit jest bardzo bogato zdobiony. Jest prawie tak piękny, jak na wawelskim zamku - cieszy się ks. Pasiut. Podziwu z wyglądu kościoła nie kryją pielgrzymi, którzy w zorganizowanych grupach lub indywidualnie odwiedzają sanktuarium św. Stanisława BM. 

Z myślą o nich powstanie w ciągu najbliższych kilku lat kompleks zagospodarowujący teren po północnej stronie bazyliki. - Najpierw chcemy wybudować sanitariaty i garaże. W kolejnym roku ogrodzenie placu sanktuaryjnego wraz z arkadami. Potem ołtarz polowy, a na końcu budynek przeznaczony dla małej gastronomii - wyjaśnia ks. Pasiut. Przewidywany koniec prac to rok 2014.

« 1 »
DO POBRANIA: |