Nowy numer 13/2024 Archiwum

Oazy Żywego Kościoła

Kilkaset osób, także z zagranicy, wzięło udział w tegorocznych oazach Ruchu Światło–Życie.

W Krościenku, sercu Ruchu Światło–Życie, trwa podsumowanie OŻK 2012. Spotkanie, które rozpoczęło się 27 VIII, a potrwa do 29 VIII, jest przede wszystkim radosnym dziękczynieniem za wspaniałe Boże dzieła. Jest też podsumowaniem oaz wakacyjnych, w którym uczestniczą moderatorzy z poszczególnych diecezji i filii.

W wakacje, w diecezji tarnowskiej zorganizowano jedenaście oaz dla dzieci i młodzieży. Uczestniczyło w nich około 350 osób, w tym 19 osób spoza diecezji – z Włoch, Anglii, Niemiec, Austrii oraz z archidiecezji przemyskiej i diecezji: radomskiej, rzeszowskiej, bielsko-żywieckiej. Posługę moderatorską pełniło 11 kapłanów, 14 animatorów, 41 animatorek i 35 kleryków. Odbyły się również oazy rodzin ONŻ I° i ONŻ II° w Koszalinie oraz ONŻ III° (wraz z młodzieżą) w Szczawnicy. W Ciężkowicach odbył się ORAR I° i ORAR II°. Wakacyjne dni wspólnoty odbyły się w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czermnej. – Niestety zauważamy spadek liczby uczestników oaz i to nie tylko oaz Ruchu Światło – Życie, ale również wypoczynku organizowanego przez Liturgiczną Służbę Ołtarza czy Dziewczęcą Służbę Maryjną. Dla porównania, przed laty w oazach uczestniczyło po 60 osób, teraz ich liczba waha się w granicach 20 osób – mówi ks. Paweł Płatek, moderator diecezjalny Ruchu Światło – Życie. – Plusem natomiast jest to, że mamy bardzo dobrze wypracowaną organizację wypoczynku od strony wymogów formalnych, np. sanepidu -- dodaje.

Podsumowanie oaz to nie tylko zestawienia liczbowe, to również propozycje podjęcia konkretnych działań. – Rok Wiary jest doskonałą okazją, aby pokazać, że oaza ma wymiar deuterokatechumenalny. To nie tylko wakacyjny wypoczynek, ale całościowa formacja i odnowienie wiary – podkreśla.

 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy