Nowy numer 49/2020 Archiwum

Powołań nie ubyło

Blisko stu księży, rektorów Wyższych Seminariów Duchownych diecezjalnych i zakonnych w Polsce, przyjechało do Tarnowa na coroczny zjazd.

Spotkanie rozpoczęło się w poniedziałek, 3 września. W pierwszym dniu odwiedził rektorów kard. Stanisław Dziwisz, który przypomniał, jak wysokie wymagania ludzie stawiają kapłanom, a jednocześnie poddają ich wszechobecnej krytyce. Z księżmi rektorami spotkali się również bp Andrzej Jeż, bp Wiesław Lechowicz i bp Wojciech Polak, Sekretarz Generalny KEP.

Rektorzy podczas kolejnych sesji rozważali temat „Trudne przestrzenie formacji seminaryjnej”. – Mówimy o więzi z Kościołem, wzroście we wierze we wspólnocie seminaryjnej, komunikatywności języka w formacji przyszłych kapłanów – wylicza ks. Jarosław Stoś, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.

Na zakończenie obrad księża rektorzy podali, że do polskich seminariów zgłosiło się w tym roku 860 mężczyzn. To tyle samo, co w roku ubiegłym, choć - jak zaznaczają rektorzy - bywa, że tam, gdzie rok temu zgłosiło się mało kandydatów, teraz jest ich więcej. - Pewną zasadą staje się nieprzewidywalność liczby powołań. Generalnie jesteśmy zaskoczeni - mówi ks. Stoś. Najwięcej powołań jest w Tarnowie, gdzie już wkrótce pierwszy rok studiów teologicznych i formacji rozpocznie 49 kandydatów do kapłaństwa. – Cieszymy się z każdego powołania – podkreśla ks. dr Jacek Nowak, rektor WSD w Tarnowie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama