Już jedenasty raz Cechy Rzemiosł Różnych, piekarze, cukiernicy i producenci wędlin z całej diecezji świętowali w Brzesku.
Obchody Diecezjalnego Święta Chleba rozpoczęły się w siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych w Brzesku 9 września o godz. 15. Stamtąd barwny pochód włączył się w procesję liturgiczną zmierzającą na plac Kazimierza, gdzie na ołtarzu polowym sprawowano Mszę św. Modlitwie przewodniczył bp Andrzej Jeż w asyście wielu księży.
W homilii biskup tarnowski zwrócił m.in. uwagę na dramaty związane z migracją mężczyzn za granicę. – Pojechali za chlebem, ale wielu wyzbywa się wpojonego w domu i rodzinnym kraju systemu wartości. Nie sposób nie przypominać o tym z pasterską troską. Rozpadają się małżeństwa, a dzieci tracą poczucie, czym jest pełna rodzina, czym jest bezpieczny dom. Dlatego trzeba wsparcia całego społeczeństwa, aby nie utracić skarbu, jakim jest rodzina. Wzajemna życzliwość i chęć niesienia pomocy ma moc uzdrawiania relacji między ludźmi i wskrzeszania optymizmu tam, gdzie nawarstwiają się różnorakie problemy – mówił hierarcha. Biskup wyraził też radość, że są ludzie, którzy potrafią prowadzić działalność gospodarczą w naszym kraju, że nie wycofują się mimo kłód rzucanych przez absurdalne prawo i dają ludziom pracę. Pasterz podziękował wszystkim, którzy chlebem dzielą się nie tylko z biednymi w kraju, ale wspomagają ubogich w krajach misyjnych, fundując na przykład studnie wody pitnej.
Po Mszy św. bp Jeż pobłogosławił przygotowany chleb, którym częstowali się potem przybyli na uroczystość. Wśród wielu stoisk znalazło swoje miejsce PSS Społem z Bochni. – Istniejemy już od 1919 roku. W Brzesku jesteśmy po raz pierwszy i bardzo spodobała nam się idea święta chleba, choć zaskoczyła nas żywiołowa reakcja ludzi częstujących się przygotowanym chlebem – mówi Krystyna Pająk. Pomagał jej adept sztuki cukierniczej. – Właśnie zdałem egzamin praktyczny z cukiernictwa. Opisywałem ciasta, m.in. serniki. Fajna jest tutaj atmosfera, dla mnie to zupełnie nowe doświadczenie – opowiada Michał Smiatek.
Atrakcją wieczoru były występy zespołu dziecięcego i ludowego z Iwkowej, który w barwny sposób przypomniał dawne zwyczaje związane z weselem.
Organizatorem Diecezjalnego Święta Chleba byli m.in. Cech Rzemiosł Różnych z Brzeska, producenci ciast i wędlin oraz cukiernicy, samorząd miasta i powiatu Brzesko, Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku.