Nowy numer 33/2018 Archiwum

Będzie słuchać obcych

To największe w Polsce, a drugie w Europie prywatne obserwatorium astronomiczne. Powstaje w Rzepienniku Biskupim i ma radioteleskop RT9.

Symboliczne dokręcenie ostatniej śruby nastąpiło podczas pikniku, na który zaproszono wszystkich chętnych. Spotkanie na terenie przyszłego obserwatorium zakończyło się przy ognisku, pod rozgwieżdżonym niebem. Budowniczym i właścicielem obserwatorium jest dr Bogdan Wszołek, pochodzący z Rzepiennika wykładowca uniwersytecki, prezes stowarzyszenia „Astronomia Nova”.

– Dużo pracy zostało wykonane w budynku głównym. Przede wszystkim jednak przybyła perła tego obserwatorium – antena RT9, amerykański radioteleskop wyprodukowany przez firmę Scientific Atlanta. Każda śrubka, każdy jej szczegół dopracowany jest z precyzją, z jaką buduje się statki kosmiczne. Będą tutaj przyjeżdżać ludzie, aby ją podziwiać w scenerii Pogórza. Antena rozsławi Rzepiennik Biskupi na całym świecie - cieszy się dr Wszołek.

Jego zdaniem to jedna z nowocześniejszych anten w Polsce. Została wyprodukowana w 1999 roku w USA, a w 2001 roku stanęła w Centrum Usług Satelitarnych w Psarach. Pracowała tam aż do likwidacji Centrum. - Obecnie w Polsce nowocześniejsza antena jest tylko w Toruniu. Radioteleskop w Rzepienniku będzie ozdobą Podkarpacia i województwa małopolskiego. Już swoim wyglądem zrobi wrażenie na każdym, kto tutaj przyjedzie. Antena może być wykorzystana w sferze cywilnej oraz w wojskowej telekomunikacji – wyjaśnia dr Wszołek.

W planach powstającego obserwatorium są imprezy popularyzujące astronomię. Od 10 do 12 sierpnia 2013 roku odbędzie się tutaj spotkanie pod hasłem „Z tego miejsca niebo jest przeurocze”. Już teraz na to wydarzenie zapraszają: Stowarzyszenie Astronomia Nova, Centrum Usług Turystycznych w Tuchowie oraz Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma