Nowy numer 3/2021 Archiwum

FMT wznawia produkcję

Jeden z głównych kontrahentów Fabryki Maszyn Tarnów został jej nowym właścicielem.

Niemiecka firma GDW Werkzeugmaschinen Herzogenaurach GmbH odkupiła udziały FMT od dotychczasowego właściciela The 600 Group Plc UK. Umowa została podpisana 7 września, ale oświadczenie w tej sprawie wydano dopiero trzy dni później.

11 września robotnicy wrócili do pracy. "Cieszymy się, że zakład będzie mógł wznowić produkcję obrabiarek, co będzie skutkowało utrzymaniem miejsc pracy dla pracowników" – czytamy w komunikacie kierownictwa GDW.

Choć sytuacja ustabilizowała się, zmiany są nieuniknione. Jak podkreśla kierownictwo niemieckiej firmy w ciągu następnych miesięcy zostaną przeprowadzone działania restrukturyzacyjne, które umożliwią fabryce powrót do zadowalającej zdolności produkcyjnej. Na razie pracuje tu 250 osób.

Przypomnijmy: tarnowska fabryka została zamknięta z dnia na dzień 10 sierpnia Pracownicy dowiedzieli się o tym z kartki, która została wywieszona na bramie zakładu. Sprawą pracowników zainteresował się prezydent Tarnowa, małopolscy posłowie PiS i PO, a także minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność" domagała się wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Obecnie tarnowska prokuratura bada, czy doszło do naruszenia praw pracowników FMT.

Fabryka Maszyn Tarnów powstała w listopadzie 2010 roku w wyniku przekształcenia Zakładu Produkcji Cywilnej Zakładów Mechanicznych w Tarnowie. Jej poprzednim właścicielem była brytyjska grupa kapitałowa 600 Group Plc.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama