12 września zakończyło się dwudniowe spotkanie dyrektorów i wicedyrektorów Caritas Polska i Caritas diecezjalnych.
Odbyło się ono w Domu Pielgrzyma "Opoka" w Starym Sączu. Tego typu spotkania organizowane są systematycznie, trzy–cztery razy do roku. Po raz pierwszy miało ono miejsce w naszej diecezji, z racji 75. rocznicy powstania tarnowskiej Caritas.
– Każde spotkanie jest okazją do wymiany doświadczeń, omówienia bieżących spraw i planowania dalszej pracy charytatywnej – mówi ks. Marcin Brzeziński, wicedyrektor Caritas Polska. – Największe wyzwania, jakie stoją przed nami, to ciągłe szukanie nowych form rozwiązywania problemów osób ubogich, jak również reagowanie na zmieniające się ustawodawstwo, które nie bierze pod uwagę działalności instytucji charytatywnych.
Podczas spotkania podjęto decyzję o utworzeniu czterech komisji działających przy Caritas Polska. Będą to: Komisja ds. Działalności Leczniczej, Komisja ds. Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu, Komisja ds. Dzieci i Młodzieży oraz Komisja ds. Wizerunku Caritas w Polsce. Ustalono także, że w czerwcu przyszłego roku w Gnieźnie odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie Szkolnych Kół Caritas. Zaproszone na nie będą również delegacje z krajów ościennych. Ponadto w tym roku ostatni raz Tydzień Miłosierdzia będzie obchodzony w październiku. Od 2013 roku będzie on rozpoczynał się w drugą Niedzielę Wielkanocną, będącą świętem patronalnym Caritas. Jest także decyzja, że za pieniądze uzyskane w ramach 1 proc. podatku, Caritas Polska kupi łóżka z pilotami, koncentratory tlenu i ssaki. Sprzęt trafi do Caritas diecezjalnych, które prowadzą wypożyczalnie.
Caritas podsumowała też czwartą edycję kampanii „Tornister pełen uśmiechów”, podczas której rozdała prawie 20 tysięcy wyprawek szkolnych najuboższym dzieciom w Polsce.
Podczas spotkania dyrektorzy zapoznali się także z tym, co nasza diecezja robi w ramach Caritas. – Tylko u nas realizowany jest program "Gniazdo", czyli pomoc rodzinom wielodzietnym w budowie lub remoncie ich domu. Ponadto w naszej diecezji jest tradycja odwiedzania chorych dzieci przebywających w szpitalach w ramach obchodów Dnia Chorego – informuje ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 50 osób. Do Starego Sącza przyjechał też bp Jan Zając, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, oraz bp Andrzej Jeż, biskup tarnowski.
– Radując się z wielorakich owoców działania Caritas, zarówno tej diecezjalnej, jak i w wymiarze całego Kościoła w Polsce, uświadamiamy sobie, jak potężnym narzędziem czynnej miłości bliźniego dysponujemy i jak skutecznym środkiem ewangelizacji jest miłość dobroczynna – mówił w homilii podczas drugiego dnia obrad bp A. Jeż. – Dziękujemy Bogu za to, że działalność Caritas w Polsce dociera do tak wielu obszarów ludzkiego życia, niosąc nie tylko konkretną pomoc, ale przede wszystkim dając świadectwo prawdziwej, bezwarunkowej miłości. Ta działalność jest przeważnie niedostrzegana i niedoceniania przez nasze państwo, które wyręcza się instytucjami charytatywnymi z ciążących na nim obowiązków.
Biskup zwrócił również uwagę na ważną rolę wolontariatów. – Taka stała obecność pracowników i rzeszy wolontariuszy Caritas gotowych nieść pomoc to wymowne świadectwo wobec świata, które zamyka usta nawet najbardziej zajadłym krytykom Kościoła. Jest to także forma ewangelizacji, dzięki której można przeniknąć do obszarów i przestrzeni życia ludzkiego, zamkniętych niejednokrotnie na inne formy duszpasterstwa – podkreślał hierarcha.