Nowy numer 49/2020 Archiwum

Etos kierowcy

Spotkanie rozpoczyna o godz. 11:00 Msza św. w sanktuarium w intencji wszystkich tych, którzy zginęli na drogach. Po Eucharystii przechodzimy pod Pomnik Ofiar Wypadków Komunikacyjnych, gdzie odmówimy modlitwę a uczestnicy złożą kwiaty i znicze – informuje ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium.

Motocykliści w Zabawie spotykają się już po raz czwarty. Od dwóch lat z całego regionu zjeżdża się ich kilkuset. Zdaniem Stanisława "Stanley" Dyngosza, wiceprezydenta Knight Riders IPA Poland z Tarnowa Zabawa może stać się małą, regionalną stolicą motocyklistów. - Nie jest tajemnicą, że na południu Polski największe zloty motocyklistów odbywały się w Małej. Ale mamy świadomość, że Mała prawdopodobnie się już nie odrodzi. Czynimy wszelkie starania by „przenieść” Małą do Zabawy – mówił w ubiegłym roku Dyngosz.

- Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, zlocie, wszystkich użytkowników dróg. Prosimy aby Ci, których bliscy zginęli na drogach dostarczyli przed Mszą św. kartki z imieniem i nazwiskiem osób, w intencji których będzie odprawiona msza święta – zaprasza ks. Szostak. Po Mszy św i spotkaniu przy pomniku organizatorzy zapraszają do sanktuaryjnej stodoły na posiłek. Po nim wystąpią zespoły „Cure my vanity” oraz „Halio Band”. Organizatorami spotkania są sanktuarium w Zabawie, gmina Radłów, Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie oraz kluby motocyklowe zrzeszone w Polskim Ruchu Motocyklowym: KNIGHT RIDERS IPA POLAND, TKM WATAHA, ORZEŁ BIAŁY, MKM MYSZKÓW, GM ORAWA .

Jednym z pomysłodawców budowy Pomnika Ofiar Wypadków Komunikacyjnych „Przejście” jest ks. prof. Janusz Królikowski. - Gdy mówimy o bezpieczeństwie na drogach, gdy przerażają nas wypadki i liczba zabitych na naszych drogach, musimy jasno powiedzieć, że jest to przede wszystkim symptom poważnego kryzysu moralnego, który dotyka nasze społeczeństwo. Jego źródłem jest odrzucenie zasady wybierania dobra i unikania zła. Owszem, wypadki są powodowane słabą jakością dróg, wadami technicznymi i zużyciem pojazdów, brakami w wykształceniu kierowców, ale są to przyczyny drugorzędne. Pierwszorzędną przyczyną wypadków komunikacyjnych jest marna jakość etyczna kierowców i innych użytkowników dróg. Trzeba ten podstawowy fakt wreszcie dostrzec i zastosować odpowiednie środki - uważa ks. Królikowski.

Zatem, jego zdaniem rozwiązania problemu trzeba szukać w dziedzinie formacji moralnej, a więc kształtowania cnót, które są szczególnie potrzebne za kierownicą, takich jak: cierpliwość, wyrozumiałość, solidarność, uprzejmość, łagodność. - Nie przyniosą rozwiązania istniejącej na drogach sytuacji zmiany przypisów ruchu drogowego, radykalizowanie kar, straszenie mandatami itd. Prawo w żadnym wypadku nie czyni człowieka bardziej odpowiedzialnym, prawym, sprawiedliwym. To ludzie prawi starają się o zachowanie istniejącego prawa i o tworzenie prawa służącego sprawiedliwości – dodaje ks. prof. Królikowski. - Zlot motocyklistów jest z jednej strony naszą wspólną modlitwą za ofiary i o bezpieczeństwo na drodze, a zarazem ma element formacyjny, a zatem jest działaniem na rzecz odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z dróg – dodaje ks. Zbigniew Szostak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama