Nowy numer 2/2021 Archiwum

Chleb na stół

W najbliższą niedzielę rozpoczyna się 68. Tydzień Miłosierdzia, który uczy, że każdy może być dobry jak chleb.

68. Tydzień Miłosierdzia będzie obchodzony od 7 do 14 października. W komunikacie czytanym we wszystkich parafiach diecezji tarnowskiej biskup Andrzej Jeż przypomina, że jednym z głównych celów Tygodnia Miłosierdzia jest formacja serc i sumień katolików w duchu Bożej i braterskiej miłości.

– W tym roku proponujemy wszystkim wiernym, a szczególnie pracownikom instytucji charytatywnych i wolontariuszom, codzienne uczestnictwo w Eucharystii i przypomnienie w poszczególne dni tygodnia przesłania miłości miłosiernej, jakie wypływa z każdego z siedmiu sakramentów świętych – pisze biskup tarnowski. Hierarcha zachęca także do wsparcia akcji dożywiania dzieci poprzez nabycie Chlebka Miłosierdzia. – Przygotowaliśmy dla parafii w diecezji 18 tys. małych, około 300-gramowych chlebków. Każdy z nich jest oklejony specjalną naklejką, więc nie sposób naszego chlebka pomylić z innym. Wszystkie ofiary złożone przy tej okazji będą tradycyjnie przeznaczone na dożywianie dzieci – mówi ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Połowa ofiar pozostaje w parafiach, druga połowa jest przekazywana do centrali diecezjalnej Caritas. – W parafiach najczęściej pozyskane pieniądze służą przygotowaniu posiłków np. dla dzieci uczęszczających do świetlic parafialnych. Kiedy parafia jest duża, często parafialny oddział Caritas pomaga w dożywianiu dzieci w szkołach – informuje szef diecezjalnej Caritas. W ciągu minionych dwóch lat łączne ofiary złożone przez diecezjan przy okazji akcji Chlebek Miłosierdzia sięgnęły 200 tys. złotych.

Tydzień Miłosierdzia ma nam wszystkim uświadomić, że nikt z nas nie żyje w próżni, że jesteśmy zdani na siebie, że powinniśmy sobie pomagać. – Jest po to, aby pozwolić ludziom otworzyć oczy i serca na tych, którym jest gorzej, którym żyje się trudniej, którzy potrzebują pomocy – dodaje ks. Podstołowicz. Jak podkreśla, miłosierdzie to kwestia otwartego serca. Nigdy nie ma takiej sytuacji, że nie możemy sobie pomóc. – Każdy może. Zawsze można coś drugiemu człowiekowi dać, bo czasem cenniejsze od pieniędzy jest zainteresowanie, rozmowa, poświęcona chwila czasu – dodaje szef diecezjalnej Caritas.

W tym roku Tydzień Miłosierdzia obchodzony będzie pod hasłem: „Kościół domem miłosierdzia”.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama