Kilkaset osób reprezentujących rejonowe duszpasterstwa inwalidów wzroku, słuchu i mowy odbyło doroczną pielgrzymkę diecezjalną.
Sobota w tarnowskiej bazylice katedralnej była dniem pielgrzymowania niewidomych, niedowidzących i głuchoniemych. Pielgrzymów powitał ks. prał. Stanisław Salaterski, proboszcz katedry. Mszy św. przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. – Poprzez swoje cierpienie rozumiecie innych cierpiących. Pamiętajcie, że nigdy nie jesteście sami – mówił w homilii biskup. Po Eucharystii wierni odmówili Różaniec. Drugą część pielgrzymki wypełniła Droga Krzyżowa, konferencja ks. Tadeusza Bańkowskiego oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia. – Ostatnia nasza diecezjalna pielgrzymka miała miejsce rok temu w sanktuarium Pana Jezusa Przemienionego w Nowym Sączu. Z reguły odbywa się ona co dwa lata, przeplatając się z pielgrzymką ogólnopolską. Ale w zeszłym roku był u nas jubileusz diecezji, stąd Nowy Sącz – mówi ks. Tadeusz Bańkowski, filipin, od 22 lat opiekujący się niewidomymi w Tarnowie.
W diecezji istnieją rejony duszpasterskie, w których wyznaczeni przez biskupa księża opiekują się inwalidami wzroku. – Dziś przyjechali pielgrzymi z całej diecezji – z Limanowej, Bochni, Dębicy i Mielca. To ośrodki, gdzie są duszpasterze rejonowi. Uczestniczą z nami w tej pielgrzymce także głuchoniemi ze swym opiekunem, ks. Piotrem Grzanką – dodaje ks. Bańkowski.
Inwalidzi wzroku to dziś przede wszystkim osoby starsze. Szacunkowo w Polsce jest około 80 tys. inwalidów wzroku, w tym 10 procent niewidomych; pozostała część ma różne upośledzenia wzroku. W diecezji tarnowskiej jest około 4 tys. inwalidów wzroku. – Nasze duszpasterstwo ma charakter pomocniczy, spotykamy się z ludźmi raz w miesiącu w ośrodkach rejonowych. Jest Msza św. i spotkanie, są opłatki, pielgrzymki; dużo pielgrzymujemy. Niewielki procent naszych podopiecznych włącza się w życie parafii, zeświecczenie w tym środowisku również widać – przyznaje ks. Bańkowski.
Diecezjalne duszpasterstwo niewidomych działa już 50 lat. Pierwszym księdzem wyznaczonym do tej posługi był ks. prał. Adam Nowak, który pracę z niewidomymi łączył z duszpasterstwem głuchoniemych. Następnymi byli ks. prał. Zygmunt Bochenek i ks. prał. Antoni Koterla. Ważnym ośrodkiem tego duszpasterstwa jest kościół pw. Świętego Krzyża i św. Filipa Neri w Tarnowie.