Nowy numer 32/2018 Archiwum

Ogniem i mieczem przejdź do galerii

W Dębnie, pod średniowiecznym zamkiem, odbył się XVII Międzynarodowy Turniej Rycerski

Bitwa i pokaz sztucznych ogni zakończyły tegoroczną edycję Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego o Złoty Warkocz Tarłówny.

Imprezę, zorganizowaną przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Dębińskie Centrum Kultury, przy współpracy Starostwa Powiatowego w Brzesku i Gminy Dębno, rozpoczęło podpisanie porozumienia między miastem Wyszehrad, tamtejszym muzeum i Bractwem św. Jerzego z Wyszehradu, Gminą Dębno oraz Muzeum Okręgowym w Tarnowie. – Liczymy na realizowanie wspólnych projektów – mówi Andrzej Szponar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Tysiące gości obserwowało pokazy: sprawności rycerskiej w wykonaniu grupy konnej, walk rycerstwa węgierskiego, średniowiecznej i późniejszej artylerii, inscenizacja z czasów Rokoszu Lubomirskiego, walki finałowe zapasów rycerskich,
tańców dawnych. Program objął też prezentację ułanów Księstwa Warszawskiego. Końcowymi akordami inscenizacji były: finał turnieju w walce na długie miecze, finał turnieju samojeden, wręczenie głównego trofeum, pokaz musztry XVII gwardii miejskiej i taniec ognia. – Przychodzimy tu już kolejny raz. To wielka atrakcja nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci. Naszej Milenie najbardziej podobała się jednak karuzela – mówią Marta i Wojciech Grzebieniarz.

W Turnieju wystąpili: Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba, Agencja Eventów Historycznych „Sarmata”, Drużyna Rycerska Jakuba Odrowąża oraz Bractwo św. Jerzego z Wyszehradu.

Podczas rozgrywek miała też miejsce akcja oddawania krwi zorganizowana przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku w ramach programu „Ognisty ratownik, gorąca krew”.

Widzowie chętnie zwiedzali zamek i mogli poczuć atmosferę średniowiecznego jarmarku, który dziesiątkami kramów rozsiadł się wokół zabytkowej budowli.

Międzynarodowy Turniej Rycerski w Dębnie to jedna z największych tego typu imprez plenerowych w kraju.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma