GN 48/2020 Archiwum

Pojedynki szkół na argumenty

Tarnowska młodzież będzie prowadzić debaty w stylu oksfordzkim

Dwanaście tarnowskich szkół ponadgimanzjalnych będzie pojedynkować się między sobą na argumenty, dyskutując przy tym na tematy społeczne, gospodarcze, historyczne, kulturalne itp. Walka toczyć się będzie o Mistrzostwo Miasta Tarnowa. Najpierw jednak młodzież weźmie udział w warsztatach. – Będą uczyć się autoprezentacji, retoryki oraz zasad kulturalnego prowadzenia dyskusji – wyjaśnia Marcin Lewandowski, koordynator projektu. Młodzież  debatować będzie w stylu oksfordzkim. – Dzięki takim debatom wzmacniania jest świadomość społeczna, aktywność obywatelska oraz budowana jest nowa kultura wypowiedzi wśród młodzieży – dodaje M. Lewandowski. Projektowi patronuje Urząd Miasta Tarnowa. – To nowe zjawisko na mapie naszego miasta, choć sama debata miała już u nas miejsce. Teraz jednak będzie mieć inny wymiar, dynamikę i zakres – zauważa Krystyna Latała, wiceprezydent miasta Tarnowa.

Szkoły, podzielone na grupy na wzór EURO 2012, najpierw będą walczyć o wyjście z grupy, a następnie w fazie pucharowej o finał i zwycięstwo. Projekt realizowany będzie od września do czerwca 2013 r. W przyszłości być może odbędzie się debata między miastami.

Organizatorami Ligi są stowarzyszenia „Nowe Przestrzenie” i „KANON”, przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Mottem całego przedsięwzięcia jest cytat z Franka A. Clarka „Znajdujemy spokój wśród tych, co się z nami zgadzają, ale rozwijamy się pośród tych, którzy mają odmienne poglądy.”

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama