Nowy numer 48/2020 Archiwum

Patron trzeźwości

Czuwali przed Najświętszym Sakramentem już w sobotę. Dziś uczestniczyli w Drodze Krzyżowej i Eucharystii.

W sanktuarium św. Stanisława BM w Szczepanowie zakończyła się XXXI diecezjalna pielgrzymka apostolatu trzeźwości. - Odbywa się ona tradycyjnie w ostatnią niedzielę września, kiedy nasza parafia obchodzi odpust związany z rocznicą przeniesienia relikwii św. Stanisława BM ze Skałki na Wawel - mówi ks. prał. Władysław Pasiut, proboszcz i kustosz sanktuarium.

Pielgrzymi reprezentowali nie tylko wspólnoty parafialne, ale także grupy Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. - W Szczucinie grupa KWC istnieje już 8 lat, skupia 20 członków. W każdą pierwszą sobotę miesiąca organizujemy specjalne modlitwy o trzeźwość, w drugą niedzielę października mamy swój dzień skupienia. Ściśle współpracujemy z diecezjalnym apostolatem trzeźwości. Na Powiślu rozwija się działalność AA i ALNON. Staramy się wyciągać z domów żony i dzieci alkoholików, zabieramy ich na pielgrzymki, staramy się pomagać - mówi pan Wojciech ze Szczucina, trzeźwy od 13 lat alkoholik.

Przedstawiciele grup KWC i apostolatu diecezjalnego prowadzili nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Wśród nich s. Justyna Papież, służebniczka dębicka. - Nasza, dębicka grupa KWZ liczy kilkuset członków. Tu, do Szczepanowa przyjechało nas ponad 50 osób. W tym roku będziemy obchodzić 20-lecie istnienia. Nasze trwanie przy Bogu przynosi owoce wyzwolenia w życiu wielu osób zniewolonych nałogami. Wydaje mi się, że istnienie takich grup Krucjaty Wyzwolenia Człowieka daje efekty. Nie postrzegam na przykład Dębicy jako miasta, gdzie widać rażąco pijanych - podkreśla.

Święty Stanisław BM został ustanowiony patronem dzieł trzeźwościowych w diecezji tarnowskiej przez abp. Jerzego Ablewicza. W każdym dekanacie jest wyznaczony kapłan odpowiedzialny za dzieło apostolatu trzeźwości. Nad duszpasterstwem trzeźwości i osób uzależnionych czuwa specjalny wydział Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama