Nauczyciele i gimnazjaliści z Jadownik Podgórnych dali świadectwo o Janie Pawle II.
W auli Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego im. Jana Pawła II w Brzesku szerokiej młodej publiczności z miasta i okolic zaprezentowało się Publiczne Gimnazjum z Jadownik Podgórnych.
Kilkadziesiąt młodych ludzi wystąpiło z programem artystycznym poświęconym bł. Janowi Pawłowi II, informując także o działalności szkoły, która przed 10 laty otrzymała imię polskiego papieża. Oprawę słowno-muzyczną prezentacji przygotowały nauczycielki Joanna Maderska i Katarzyna Dudek.
– W szkole czuje się obecność i opiekę Jana Pawła II. Myślę, że nie ma takiego ucznia, który by nie znał papieża, kim on był i co zostawił – podkreśla Filip Płacheta z III klasy. Młodzież przedstawiła historię szkoły, zwracając uwagę na różne grupy społecznej aktywności dla dobra innych. – O Janie Pawle II nie mówimy tylko na uroczystych akademiach, staramy się realizować jego testament, wymagając od siebie nawet wtedy, gdy inni od nas nie wymagają. Jan Paweł II to także impuls, żeby pomagać innym. W najbliższą sobotę i niedzielę będę zbierać datki na stypendia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – opowiada Agnieszka Pacura z III klasy.
Gimnazjum w Jadownikach należy do Rodziny Szkół Jana Pawła II, tak w wymiarze ogólnopolskim, jak i diecezjalnym. W szkole mieści się sztab koordynujący zbiórkę pieniędzy na stypendia dla zdolnej, ale ubogiej młodzieży w ramach Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W tym roku jeden z absolwentów gimnazjum został stypendystą tej fundacji. Aktywną działalność charytatywną prowadzi Szkolne Koło Caritas. – Jan Paweł II jest dla nas wyzwaniem, by go poznać i naśladować. Jak tylko jest to możliwe, przywołujemy w pracy z uczniami postać naszego patrona, także w sprawach trudnych, bo przecież jest on orędownikiem przez Bogiem. W ciągu roku realizujemy różne projekty edukacyjne, wychowawcze związane z Janem Pawłem II. Staramy się, żeby nasze dzieci wsłuchiwały się w jego nauczanie, zwłaszcza w odniesieniu do wartości patriotyzmu, ojczyzny, bycia Polakiem. Moim marzeniem jest, żeby zaadaptować strych szkoły i zrobić tam multimedialne muzeum Jana Pawła II, gdzie uczniowie i mieszkańcy Jadownik mogliby się spotkać z żywym słowem papieża – mówi dyrektor gimnazjum Tomasz Wietecha.
W holu centrum została również otwarta wystawa o pracy szkoły w Jadownikach. – Zaprezentowaliśmy fotografie, wybrane z kilkudziesięciu tysięcy zdjęć, które próbują objąć wiele różnorodnych działań nauczycieli i uczniów naszej szkoły, związanych z osobą Jana Pawła II. Wystawa nosi tytuł: „Nasze życie z patronem Janem Pawłem II”. Dla nas nie jest on tylko ikoną, ale kimś, kto ma wielki wpływ na nasze codzienne życie, i prywatne, i zawodowe czy szkolne. W pracy wychowawczej staram się – zresztą, jak inni moi koledzy czy koleżanki – pokazywać Jana Pawła II jako żywą, bliską nam osobę, dlatego, że przychodzą do nas dzieci, które papieża już nie pamiętają. Wystawa pokazuje też wiele naszych działań, które wypływają z nauki Jana Pawła II – podkreśla Krystyna Serbeńska-Biel.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.