Nowy numer 48/2020 Archiwum

Gościnne Siedliska przejdź do galerii

Nauczyciele i uczniowie ze szkół noszących imię świętych i błogosławionych odwiedzili Zespół Szkół im. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Szkoła podstawowa i gimnazjum w Siedliskach Tuchowskich otrzymała patrona kard. Stefana Wyszyńskiego 10 lat temu. Spotkanie Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Świętych i Błogosławionych było okazją do uczczenia rocznicy tego wydarzenia.

Na zjazd przyjechali bp Andrzej Jeż, wicekurator województwa małopolskiego, burmistrz Tuchowa, samorządowcy, dyrektorzy i nauczyciele oraz dzieci i młodzież.

Po Mszy św. w kościele w Siedliskach wszyscy uczestnicy obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów, oparty o Osiem Błogosławieństw i nauczanie kard. Stefana Wyszyńskiego. Przygotowano również prezentację multimedialną dotyczącą działalności szkół w Siedliskach. Wielkim zainteresowaniem przyjęto koncert miejscowej szkolnej i parafialnej orkiestry dętej, która brawurowo wykonała przeboje muzyki filmowej i zespołu ABBA. – Grali fantastycznie, podziwiam ich pracę i chciałoby się zaprosić tych młodych muzyków, by pokazać ich rówieśnikom, jak można wykorzystać czas i talenty – powiedział po koncercie bp Jeż. Orkiestra powstała z inicjatywy proboszcza parafii w Siedliskach ks. Jana Wieciecha. Grają w niej obecni uczniowie i absolwenci szkoły w Siedliskach.

Szkoła od lat realizuje specjalne programy wychowawcze. – Uwzględniamy w nich te wartości, którymi żył nasz patron. Organizujemy co roku święto patrona szkoły wybierając konkretny temat związany z jego osobą i nauczaniem. Uczniowie mogą też wykazać się wiedzą o patronie w konkursach, poznać miejsca z nim związane. Na przykład co roku jedziemy do Komańczy, na zjazdy Diecezjalnej Rodziny Szkół Świętych i Błogosławionych, byliśmy też dwukrotnie na ogólnopolskich zlotach szkół. im. kard. Wyszyńskiego w Warszawie – mówi Lucyna Jamka, dyrektor Zespołu Szkół.

Placówka pamięta też o swoim patronie tworząc izbę jego pamięci, która mieści się na zaadaptowanym poddaszu wraz z izbą regionalną. – Najcenniejszymi pamiątkami są modlitewnik, który używał kard. Wyszyński oraz obrazek wydany z okazji jego sakry biskupiej – mówi Stanisława Burza, jedna z opiekunek izb.   

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama