Nowy numer 48/2020 Archiwum

Odpusty w Roku Wiary

Biskup tarnowski Andrzej Jeż wyznaczył kościoły, w których będzie można zyskiwać odpusty zupełne.

Rok Wiary rozpoczął się 11 października 2012 roku, a zakończy 24 listopada 2013 roku. W tym czasie, zgodnie z decyzją Penitencjarii Apostolskiej odpusty zupełne pod zwykłymi warunkami wierni mogą zyskiwać:

1. Gdy w Roku Wiary wezmą udział w co najmniej w trzech konferencjach misji świętych lub co najmniej trzech wykładach na temat dokumentów II Soboru Watykańskiego i artykułów Katechizmu Kościoła Katolickiego, w jakimkolwiek kościele lub stosownym miejscu.

2. Za każdym razem, gdy odbędą pielgrzymkę do którejś z bazylik papieskich, katakumb chrześcijańskich czy sanktuarium wskazanego przez ordynariusza miejsca z okazji Roku Wiary i wezmą tam udział w nabożeństwie, bądź będą się modlić, medytować, kończąc modlitwą „Ojcze nasz", Wyznaniem Wiary, wezwaniem do Matki Bożej lub świętych,

3. Gdy w dniach wyznaczonych z okazji Roku Wiary przez ordynariusza, zgromadzą się na uroczystej Eucharystii lub liturgii godzin, dodając Wyznanie Wiary.

4. W dniu dowolnie wybranym podczas Roku Wiary za pobożne nawiedzenie baptysterium lub innego miejsca, w którym otrzymali chrzest, jeśli odnowią przyrzeczenia chrzcielne.

Uszczegóławiając powyższe regulacje, biskup tarnowski Andrzej Jeż wyznaczył miejsca w diecezji, w których wierni mogą zyskiwać odpusty. Są to:

1.    Wszystkie bazyliki (Bochnia, Limanowa, Mielec, Nowy Sącz, Szczepanów, Tarnów i Tuchów).

2.    Sanktuaria w: Borkach, Chorzelowie, Ciężkowicach, Czarnym Potoku, Czermnej, Grybowie, Jodłowej, Krużlowej, Lipnicy Murowanej, MB Pocieszenia w Nowym Sączu, Odporyszowie, Okulicach, Pasierbcu, Pilźnie, Porąbce Uszewskiej, Przeczycy, Przydonicy, Starym Sączu, Strzelcach Wielkich, Szczyrzycu, Tarnowie (MB Fatimskiej, MB Szkaplerznej), Tropiu, Zabawie i Zawadzie koło Dębicy.

3.    Kościoły parafialne w pierwszy piątek każdego miesiąca, podczas „Triduum Sacrum” oraz w dni celebracji i spotkań, wpisanych do diecezjalnego kalendarza Roku Wiary.

"Ustanawiając powyższe miejsca łaski ufam, że miejscowi duszpasterze pilnie dołożą wszelkich starań, ażeby wierni przybywający do tych świątyń, zostali ubogaceni jak najobfitszymi łaskami z okazji przeżywanego Roku Wiary" – napisał w dekrecie biskup Andrzej Jeż.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama