Nowy numer 28/2018 Archiwum

Karolina w Senacie

Senatorzy uznali, że bł. Karolina może być wzorem godnym do naśladowania, nie tylko dla ludzi młodych.

Podczas 19. posiedzenia Senatu RP VIII kadencji poddano pod głosowanie projekt uchwały z okazji 25. rocznicy beatyfikacji Karoliny Kózki. Pomysłodawcą projektu jest senator Helena Hatka (PO). – System wartości, którym kierowała się Karolina Kózkówna, jej prostota, szacunek dla godności drugiego człowieka, jaki miała córka ziemi tarnowskiej, pierwsza dziewczyna z ludu beatyfikowana w Kościele polskim, predestynują ją do bycia dla nas, a szczególnie dla ludzi młodych wzorem. Żyła tak, że każdemu z nią było dobrze. Żyła dla ludzi i dla Boga, nie myślała o sobie. Mimo tak krótkiego życia pozostawiła po sobie bardzo wiele, tak wiele, że dzieła, które podjęła w małej miejscowości, są kontynuowane, rozwijają się nie tylko w Zabawie, Tarnowie, Krakowie, ale w całym kraju. Stanowcze „nie” błogosławionej Karoliny wobec przemocy i zła imponuje współczesnym młodym ludziom i czyni ją patronką ludzi pokrzywdzonych, ofiar przemocy i ludzi zrozpaczonych z powodu utraty bliskich w wypadkach samochodowych – powiedziała senator prezentując projekt uchwały.

Senator Hatka zwróciła również uwagę, że istnieje nagląca potrzeba ukazywania ludziom młodym wzorów, które mogliby naśladować. – Potrzebujemy teraz autentycznie zaangażowanych młodych ludzi, potrzebujemy młodych wolontariuszy, którzy angażowaliby się w pomoc rodzinom opiekującym się osobami niepełnosprawnymi. Potrzebujemy ludzi, którzy bezinteresownie pomagaliby osobom chorym i samotnym. Potrzebujemy ludzi, którzy aktywizowaliby społeczność lokalną. Potrzebujemy ludzi, którzy myślą nie tylko o sobie, ale także o innych. Obecnie, gdy martwimy się tym, że w szkołach jest tyle agresji, martwimy się tym, że młodzi ludzie zbyt szybko sięgają po alkohol i narkotyki, że zbyt szybko rozpoczynają życie seksualne, propagowanie wartości, które prezentuje błogosławiona Karolina, może być pomocne w wychowaniu młodego pokolenia – podkreśliła w swoim wystąpieniu.

Senat ostatecznie przyjął uchwałę, za głosowało 80. senatorów, 2. było przeciw, 4. wstrzymało się od głosu.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma