W 1862 roku wójt gminy z proboszczem i dziedzicem zdecydowali, że we wsi nazywanej Łęg ad Partyń przydałaby się szkoła.
Pięknie edytorsko wydana monografia na ponad 300 stronach zbiera dzieje szkoły od okresu rozbiorów do współczesności. Wiele w niej precyzyjnych zestawień, tabel, liczb. Udało się zdobyć również bogatą dokumentację fotograficzną. Wreszcie jest to książka o ludziach: uczniach, nauczycielach, dobrodziejach 150-latki. – Mam świadomość, że tekst ten nie wyczerpuje podjętej tematyki. Praca nad tą publikacją była dla mnie przyjemnością i wyzwaniem. Jako absolwent z pewnym sentymentem sięgałem do źródeł informujących o nauce w czasach, kiedy w tej szkole uczyli się moi Pradziadkowie, Dziadkowie, Rodzice – pisze we wstępie książki jej autor, Mieczysław Czosnyka.
- Dlaczego powstała ta książka? Odpowiedź nasuwa się sama, gdy tylko zaczniemy się zastanawiać, co jest ważne w życiu... Bardzo ważne w życiu jest zachowanie pamięci o ludziach, wydarzeniach nie tylko dla następnych pokoleń, ale również dla siebie – wyjaśnia Bogusław Światek, dyrektor szkoły. Książka została wydana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Łęgu tarnowskiego dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Historia Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Łegu Tarnowskim sięga 1862 roku, kiedy to właściciel wsi – nazywanej wówczas Łęgiem ad Partyń - Antoni Aleksander Dobrzyński darował na potrzeby mającej powstać szkoły trywialnej drewniany, pokryty słomianym dachem budynek wraz z przyległościami i niewielkim obszarem gruntu. Patronem Szkoły od 2003 roku jej Papież Polak.