Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Karty Legionów przejdź do galerii

To była najważniejsza, a zarazem najbardziej krwawa bitwa w 1914 roku.

Na cmentarzu legionistów w Łowczówku odbyły się uroczystości patriotyczne związane z 98. rocznicą bitwy pod Łowczówkiem oraz XIV Ogólnopolskim Zlotem Niepodległościowym i Powiatowymi Obchodami Święta Niepodległości.

Bitwa pod Łowczówkiem, stoczona w 1914 roku na pograniczu dwóch gmin – Pleśna i Tuchów, była najważniejszą w całej historii Legionów.

– Zginęło tu 128 legionistów, w tym 38 oficerów, a 342 zostało rannych – przypominał podczas uroczystości Stanisław Burnat, wójt Pleśnej. – Dzisiaj już żaden legionista nie żyje. Ale wśród nas są rodziny legionistów, które pamiętają. Pamięta też młodzież – dodał.

Bitwa ta wymieniona jest, obok innych, na płytach Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.Są w historii każdego narodu takie wydarzenia, których nie da się zapomnieć i których zapomnieć nie wolno. Dla wielu pokoleń Polaków takim jest wydarzenie spod Łowczówka – mówił Mieczysław Kras, starosta tarnowski.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma