Gość Bielsko-Żywiecki 49/2020 Archiwum

Droga świętych

– To próba poetyckiego rozważania męczeństwa bł. Karoliny Kózkówny – mówi Paweł Jachimek z Zespołu pod Gruszą.

 

Płyta „Ty ścieżkę życia mi ukarzesz” zawiera 14 kompozycji. Tytuły poszczególnych piosenek na płycie nawiązują do nazw stacji drogi krzyżowej w Wał Rudzie, które znaczą kolejne stacje szlaku męczeństwa bł. Karoliny, a te zaś są cytatami z Psalmu 16, który był śpiewany w czasie Mszy św. beatyfikacyjnej na tarnowskich Falklandach w 1987 roku. - Płyta powstawała długo. Teksty autorstwa Józefa Trytka pojawiły się szybko, ale czekały na muzykę, która rodziła się długo – dodaje Paweł Jachimek. Muzykę do 11 piosenek na najnowszej płycie napisał Andrzej Such, a do 3 Grzegorz Gawełek.

- Płyta powstała z potrzeby serca. Została przez nas wymyślona, bo mieliśmy już jeden pełny program o bł. Karolinie, który prezentowaliśmy i pojawił się pomysł, aby zrobić także piosenki do poszczególnych stacji. Dążyliśmy do tego z determinacją – opowiada Paweł Jachimek. Pierwszy raz kompozycje usłyszeli słuchacze w Radłowie w 2011 roku, w czasie koncertu, który zespół dał w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalych. Choć płyta jest zwartą całością, to każda kompozycja, piosenka może żyć własnym życiem. Płytka ukazała się we wrześniu 2012 roku. Zespół jeździ z koncertami, promuje płytę i przede wszystkim opowiada we właściwy sobie sposób o bł. Karolinie.

Grupa pod Gruszą istnieje od 2004 roku. - Ideą naszego śpiewania jest bł. Karolina. Nie czyniliśmy takiego założenia, kiedy grupa powstawała, ale tak się stało, i jesteśmy z tego zadowoleni, że w skromny sposób możemy dołożyć się do szerzenia kultu naszej Błogosławionej – mówi P. Jachimek. Zespół występuje w składzie: Małgorzata Such – śpiew i skrzypce, Andrzej Such – gitara basowa, Szymon Such – gitara elektryczna, Grzegorz Gawełek – instrumenty klawiszowe, Paweł Jachimek – śpiew, gitara akustyczna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama