Nowy numer 48/2020 Archiwum

Niewesoło z robotą

Upadłość dużych firm spowodowała wzrost liczby bezrobotnych, zwłaszcza w sektorze budowlanym.

Województwo małopolskie jest na czwartym miejscu w kraju pod względem najmniejszej liczby bezrobotnych. – Stopa bezrobocia wynosi ponad 10 procent – informuje Wojewódzki Urząd Pracy. Mniejsza jest tylko w województwach wielkopolskim, mazowieckim i śląskim. Sytuacja zmienia się, jeśli spojrzeć na mapę bezrobocia w Małopolsce. – Największe panuje w powiecie dąbrowskim (ponad 18 procent), następnie w powiecie limanowskim (ponad 17 procent) i nowosądeckim (ponad 16 procent) – podaje WUP. Ogółem w Małopolsce bez pracy pozostaje prawie 150 tys. osób, w tym ponad połowa to osoby, które nie przekroczyły 34 lat życia.

Sytuacja rynku pracy pogorszyła się znacznie w drugim półroczu 2012 roku zwłaszcza w regionie tarnowskim. Upadły duże firmy: Poldim, zatrudniający 400 osób, ABM Solid – 1100 osób i Krośnieńska Huta Szkła – 233 osoby. Do końca roku w sklepie Carrefour przy ul. Błonie w Tarnowie będzie pracować 117 osób. Cała załoga straci pracę w związku z zamknięciem hipermarketu.

Urzędy pracy w Małopolsce dysponują zaledwie około 6,5 tys. ofertami pracy. Z propozycją dla bezrobotnych wyszła Fundacja Hetmana Jana Tarnowskiego. – Do 9 listopada mogą się zgłaszać do nas osoby, które chciałby otworzyć swój własny biznes lub uczestniczyć w szkoleniach zawodowych. Jest też możliwa pomoc doradcy – mówi Maria Dzierżko z Fundacji Hetmana Jana Tarnowskiego.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama