Nowy numer 47/2022 Archiwum

Pragnąć świętości

W diecezji odbędą się uroczystości przygotowujące do liturgicznego wspomnienia bł. Karoliny.

W Tarnowie, w parafii, której patronuje błogosławiona dziewica i męczennica z Zabawy, odpust zostanie połączony z obchodami jubileuszowymi 25-lecia beatyfikacji Karoliny Kózkównej. W sobotę, 17 XI o godz. 17.00 odbędzie się czuwanie młodzieży pt. „Jeśli chcecie być szczęśliwi”. Do kościoła zostaną uroczyście wniesione relikwie błogosławionej, przy których młodzież poprowadzi modlitwę. Spotkanie zakończy Msza św. W niedzielę, 18 XI o godz. 12.00 rozpocznie się uroczysta suma pod przewodnictwem bpa Edwarda Białogłowskiego z Rzeszowa, a na poniedziałek, 19 XI, zaplanowano jubileusz z Telewizją Trwam i Radiem Maryja. Początek o godz. 18.00

Z kolei w Radłowie odbędzie się triduum młodzieżowe z bł. Karoliną. Rozpocznie się ono w najbliższy czwartek i potrwa do soboty. Każdy dzień to jak jeden krok chrześcijanina – pierwszy „Bądź sobą”, drugi „Zacznij wierzyć” i ostatni „Zapragnij świętości” . Początek codziennie o 17.00.

W Zabawie uroczystości rozpoczną się 18 XI o godz. 15.00. -- Centralnym wydarzeniem Droga Krzyżowa śladami Jej męczeństwa. Szlak męczeństwa o długości 2,5 km prowadzi od domu rodzinnego, przez las do miejsca śmierci i drogą powrotną do bramy na początku drogi męczeństwa -- mówi ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium. 

Podczas drogi krzyżowej przy stacji drugiej obok gruszy, która przypomina o katechetycznej i apostolskiej gorliwości bł. Karoliny, a która ma około 200 lat, zostaną przekazane jednoroczne sadzonki zaszczepione z gruszy bł. Karoliny w Wał-Rudzie. Otrzymają je ośrodki duszpasterskie i instytucje, które aktywnie włączają się w rozwój kultu bł. Karoliny, aby przez ten żywy znak jej obecności  kontynuować w swoim środowisku jej dzieło. -- Podczas uroczystości nie tylko będziemy wspominać 98. rocznicę Jej męczeńskiej śmierci w obronie swojej godności ale świętować Jej zwycięstwo które mimo bólu i śmierci wtedy odniosła nad złem, nienawiścią i grzechem. Tamto zwycięstwo zaowocowało Jej beatyfikacją a także dziełami które wyrosły z Jej przesłania -- dodaje.

W tym dniu nastąpi też uroczyste przekazanie przez senatorów RP: Helenę Hatka oraz Stanisława Hodorowicza uchwały Senatu RP podjętej z okazji 25. rocznicy beatyfikacji bł. Karoliny Kózkówny.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy