GN 32/2018 Archiwum

Atrium spraw niebieskich przejdź do galerii

Na deskach parafialnego teatru młodzież z bocheńskiej parafii pw. św. Jana Nepomucena wystawiła 18 listopada „Dziady cz. II” Adama Mickiewicza.

- Parę lat temu zaczęliśmy jako oddział KSM działania artystyczne. Wraz z sympatykami zaczęliśmy robić teatr. Każdego roku była Pasja i jasełka. W tym roku „Dziady cz. II”. Mamy listopad, więc chcieliśmy, by nasze przedstawienie było przyczynkiem do refleksji nad życiem – opowiada Kamila Mazurek, prezes parafialnego oddziału KSM. - Pomysł zrodził się we wrześniu, a w październiku zaczęliśmy próby tekstowe i sceniczne – mówi ks. Mariusz Wójtowicz, reżyser spektaklu.

Pogański obrzęd dziadów na parafialnej scenie? – Warto zwrócić uwagę, że w naszej inscenizacji kończymy pantomimą, która wyraża zwycięstwo dusz czyśćcowych dzięki ofierze krzyżowej Chrystusa – dodaje Kamila. – Interpretujemy dramat Mickiewicza, nieco go modyfikujemy, by wydobyć chrześcijański aspekt wspominania zmarłych – dodaje. Największa rolę do zagrania miał Michał Duda, odtwarzający postać Guślarza. – Tekstu dużo, opanowanie roli zajęło mi tydzień. Wszystko szlifowaliśmy już w czasie prób – opowiada. Michałowi aktorstwo dość mocno się podoba.

- Teatr jest dobrym narzędziem pracy z młodzieżą. Atrakcyjnym, odpowiadającym często zainteresowaniom i aspiracjom młodych. Poza tym służy kształceniu kulturalnemu – uważa ks. Mariusz. Na deskach sceny młodzi ludzie wyostrzają swą artystyczną, a zarazem religijną, wrażliwość. W ten sposób realizowane jest słowo wieszcza, który pisał: "Teatr, ile wiemy, to atrium spraw niebieskich. I stąd go tak zwiemy". W przypadku tej realizacji sprawdza się co najmniej w dwójnasób 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma