Nowy numer 49/2020 Archiwum

Jubileusz i łaska

W kościele parafialnym w Lipnicy Murowanej rozpoczął się rok obchodów związanych z powstaniem tej świątyni

Kościół św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej, po kościele św. Leonarda wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest najstarszą świątynią w miejscowości. W tym roku obchodzi 650 lat powstania.

Z tej okazji rozpoczął się w parafii roku jubileuszu i łaski. – Jest on związany nie tylko z jubileuszem kościoła parafialnego, ale również z innymi ważnymi dla Lipnicy rocznicami, które będziemy obchodzić w ciągu tego roku. Na czas obchodów „wypożyczyliśmy” od jednej z parafii w Polsce relikwie św. Andrzeja Apostoła, którym wierni będą mogli oddawać cześć. Ponadto ksiądz biskup Andrzej Jeż wyznaczył kościół św. Andrzeja Apostoła, obok kościoła św. Szymona, jako miejsce zyskiwania odpustów z racji trwającego Roku Wiary. Mamy więc dwie świątynie, w których te odpusty można zyskiwać. To ewenement w skali diecezji – mówi ks. Zbigniew Kras, lipnicki proboszcz i kustosz sanktuarium św. Szymona z Lipnicy, który zaprasza pielgrzymów na ziemię świętych i błogosławionych.

W roku jubileuszowym będą m.in. obchodzone rocznice: 150. rocznica urodzin bł. Marii Teresy, 130. rocznica przybycia rodziny Ledóchowskich do Lipnicy, 100. rocznica pomnika św. Szymona na lipnickim rynku, 90. rocznica otrzymania jego relikwii, 75. rocznica obecności ss. urszulanek w Lipnicy, 40. rocznica śmierci ks. kanonika Sarny, byłego proboszcza w Lipnicy.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama