Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Świadkowie prawdy w Tarnowie przejdź do galerii

Kilkaset osób przyjechało do Tarnowa na uroczystość Chrystusa Króla. To święto patronalne Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Tarnowskiej, która w ten dzień przyjmuje w swe szeregi nowych członków.

– Łączy nas wspólna tradycja i historia. KSM przed wojną był częścią Akcji Katolickiej – przypomina Kamila Mazurek, sekretarz Zarządu KSM DT.

Spotkanie rozpoczęła Msza św. w bazylice katedralnej, której przewodniczył bp Andrzej Jeż. – Uroczystość Chrystusa Króla jest świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Dlatego, dziękując jej członkom za dotychczasowe prace na rzecz ożywiania duchem prawdy życia społecznego i politycznego, zachęcam do dalszej aktywności na tym polu – mówił w homilii pasterz Kościoła tarnowskiego. – Pragnę również zwrócić się do zgromadzonej tutaj młodzieży, zrzeszonej w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. Działając w ramach waszego stowarzyszenia, budujecie Kościół i dajecie świadectwo waszej wiary wobec rówieśników. Patronką aktywnego działania w Kościele jest dla Was błogosławiona Karolina, której liturgiczne wspomnienie obchodziliśmy przed tygodniem. Niech piękno jej życia ofiarowanego Bogu oraz w służbie drugiemu człowiekowi stanowi dla Was nieustanną zachętę, aby budować swoje życie z Chrystusem; na Nim opierać swoją przyszłość, bo tylko taka przyszłość jest pewna i prowadzi do rzeczywistego szczęścia. Jeżeli poszukujecie życiowych bohaterów, przewodników, autorytetów – to jednym z nich jest z pewnością bł. Karolina, której ostatni czyn – ofiara z życia, był wielką pieczęcią, poświadczającą jej wiarę, pobożność i cnoty oraz wierność prawdzie – podkreślał hierarcha.

Podczas kazania biskup mówił też o zadaniu, jakie stoi przed każdym z nas. - Dawanie świadectwa prawdzie jest w naszych czasach jedną z najbardziej aktualnych i potrzebnych form hołdu składanego Królowi Wszechświata. Jest wyrazistym znakiem przynależności do jego Królestwa. Skoro prawda nie jest tworem człowieka, to nie można prawdy dopasowywać do zmieniających się poglądów czy okoliczności ludzkiego życia. Nie można zmieniać prawdy o życiu ludzkim, o godności i powołaniu człowieka, o rodzinie, o małżeństwie i innych fundamentalnych wartościach. Manipulując tymi pojęciami zadaje się kłam prawdzie – przypominał. Dawać świadectwo prawdzie to także docenić prawdę i stawiać ją wyżej od innych wartości, w tym także od wolności. Dawać świadectwo prawdzie oznacza także dawać świadectwo miłości. Prawdę należy głosić; prawdy należy bronić, ale zawsze tak, by nie krzywdzić człowieka.

Uroczystość zakończyła się wręczeniem odznaczeń papieskich i diecezjalnych. Odznaczeniem Benemerenti - uhonorowano dwie osoby, zaś dwadzieścia trzy otrzymały Dei Regno Servire.

Po Eucharystii członkowie AK przeszli do ratusza na konferencję naukową „Dzieje zdrady w Polsce, część I”, której byli współorganizatorem. Z kolei członkowie KSM spotkali się w Auli Jana Pawła II, gdzie otrzymali certyfikaty ukończenia Młodzieżowej Szkoły Animatora, dyplomy i wyróżnienia za zaangażowanie w działalność KSM Diecezji Tarnowskiej oraz legitymacje i odznaki. Spotkanie zakończy koncert zespołu muzycznego „Genezaret” z Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy