Nowy numer 48/2020 Archiwum

Odznaczeni księża

Kilku księży zostało mianowanych kanonikami w dowód uznania i wdzięczności za pełnioną posługę w Kościele tarnowskim.

Uroczyste wręczenie biskupich nominacji miało miejsce przed obradami nowo wybranej Rady Kapłańskiej w Wyższym Seminarium Duchownym.

Kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej w Tarnowie został ks. prał. Bolesław Margański, zaś kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu został ks. prał. Józef Walaszek.

Powiększyło się także grono kanoników honorowych Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu. Dołączyli do nich: ks. Andrzej Dźwigaj, ks. Feliks Kwilas, ks. Eugeniusz Szymczak.

Podobnie Kapituła Kolegiacka w Bochni ma nowych kanoników honorowych: ks. Kazimierz Kapcia, ks. Czesław Paszyński i ks. Stanisław Składzień.

Jak mówi Kodeks Prawa Kanonicznego: „Kapituła kanoników, katedralna lub kolegiacka, jest kolegium kapłanów, którego zadaniem jest sprawowanie bardziej uroczystych czynności liturgicznych w kościele katedralnym lub kolegiackim. Kapituła katedralna wypełnia ponadto zadania zlecone jej przez prawo lub przez biskupa diecezjalnego” (KPK, kan. 503).

Po rozdaniu nominacji odbyły się pierwsze obrady Rady Kapłańskiej, która liczy 40 księży. – To przede wszystkim ciało doradcze biskupa, zatroskane o rozwój życia religijnego w diecezji, jak również o wszelkie bieżące sprawy duszpasterskie – mówi ks. Józef Dobosz z parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama