Nowy numer 2/2021 Archiwum

Dobrze mówili!

W Tarnowie odbyła się kolejna potyczka na argumenty zorganizowana w ramach Tarnowskiej Ligii Debatanckiej.

Liderem projektu Tarnowskiej Ligii Debatanckiej jest stowarzyszenie Nowe Przestrzenie, zaś współorganizatorami są: stowarzyszenie Kanon, Fundacja J. H. Tarnowskiego oraz SWISS Contribution. Patronat nad Ligą objęli miasto Tarnów oraz biskup tarnowski.

Zespoły szkół uczestniczących w projekcie zostały podzielone na cztery grupy. W ostatniej debacie zmierzyły się ze sobą VI LO w Tarnowie oraz II LO w Tarnowie. Debata odbyła się w auli Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul Szujskiego 13.

Tematem debaty było hasło: „Dobra mowa powinna się odznaczać powściągliwością i prostotą w doborze środków”.

Zmagania, według werdyktu Loży Mędrców, zwyciężyła drużyna II LO w Tarnowie. – Pierwszy raz uczestniczyłam w debacie. Nie spodziewałam się takich argumentów strony przeciwnej, więc konieczne było myślenie ad hoc. To naprawdę fajne doświadczenie. Idea kulturalnego debatowania bardzo mi się podoba. Mogliśmy się nauczyć jasnego formułowania myśli, nie wdawania się w potyczki personalne, nie używania populistycznych argumentów, ale rzeczowych – mówi Gabriela Lis ze zwycięskiej drużyny. Zawodnicy musieli zapanować nad emocjami, by spokojnie móc prezentować swoje argumenty i nie dać się sprowokować przeciwnikom. – Ta debata właśnie tego mnie nauczyła – panowania nad stresem, dobierania argumentów, by trafić do publiczności, powściągliwości, prostoty, ale także właściwej ekspresji. Mieliśmy wcześniej dwudniowe warsztaty, byliśmy nagrywani, żeby zobaczyć, jak sobie radzimy z wystąpieniami, ze stresem – mówi Piotr Krzysztofczyk z VI LO w Tarnowie.

Najbliższy pojedynek odbędzie się 14 grudnia. Więcej informacji o projekcie na www.tarnowskaligadebatancka.pl

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama