Nowy numer 48/2020 Archiwum

Światło ogrzewające serce

Prawie 130 tysięcy małych i dużych świec przygotowała Caritas Diecezji Tarnowskiej w ramach 19. edycji akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Tegorocznej akcji towarzyszy hasło „Podziel serce – pomnóż miłość!” – Poprzez kampanię pragniemy ukazać problem egoizmu współczesnego społeczeństwa i wskazać drogę do uczynków miłosierdzia w Roku Wiary” – mówi ks. Ryszard Podstołowicz, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Świece są do nabycia we wszystkich parafiach naszej diecezji. Ofiara za małą świecę wynosi przynajmniej 5 zł, za dużą 12 zł. Pieniądze, jakie uda się uzyskać, zostaną przeznaczone na zimowy i letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży z rodzin potrzebujących. Połowa zebranych ofiar pozostanie w parafiach, a druga część trafi do centrali Caritas w Tarnowie. – W mijającym roku tarnowska Caritas pomogła zorganizować wakacje i ferie zimowe dla prawie 3 tys. uczniów. Na ten cel przeznaczano 168,5 tys. zł, dzięki ubiegłorocznej akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom – dodaje ks. R. Podstołowicz.

W tym roku, po raz pierwszy do świec dołączone zostały kartki świąteczne z opisanym obrzędem wieczerzy wigilijnej. Świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom staną także, tradycyjnie już, na wigilijnych stołach Polaków we Francji, Anglii i Austrii.

Idea akcji narodziła się w 1994 roku podczas zebrania dyrektorów diecezjalnych Caritas w Rusinowicach. Dyrektor Caritas Polska, ks. dr Marian Subocz, zaproponował oparcie świątecznej akcji na polskiej tradycji wigilii, w której na stole ustawiana jest świeca symbolizująca życie. Tegoroczna kampania po raz trzynasty ma charakter ekumeniczny. Obok Caritas Polska uczestniczą w niej Diakonia Kościoła Luterańskiego i Reformowanego oraz ELEOS Kościoła Prawosławnego. W 2011 roku Caritas, Diakonia i Eleos rozprowadziły ponad 3 miliony wigilijnych świec.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama