Nowy numer 47/2022 Archiwum

Droga na ołtarze przejdź do galerii

W miejscu, skąd zaczęła się droga do męczeństwa bł. ks. Romana Sitki, odbył się niezwykły spektakl.

Przedstawienie o życiu, męczeństwie i przesłaniu bł. ks. Romana Sitki odbyło się w kościele parafialnym w Błoniu. W ławkach świątyni zasiedli tłumnie parafianie oraz alumni I roku WSD z przełożonymi. Wśród gości był również ks. prof. Ireneusz Stolarczyk, dziekan Wydziału Teologicznego w Tarnowie.

Sztuka prezentowała wybrane wydarzenia z życia bł. ks. Romana, począwszy od lat dziecięcych w Czarnej Sędziszowskiej, przez pracę wśród młodzieży Mielca, formację kleryków w tarnowskim Seminarium Duchownym, organizowanie tajnego Seminarium w Błoniu w czasie okupacji, aresztowanie przez gestapo, uwięzienie w tarnowskim zakładzie karnym i niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Widowisko w naturalny sposób zakończyła modlitwa za wstawiennictwem błogosławionego.

- Do przygotowania tej sztuki zmobilizowała mnie 70. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Romana, ale głównym motywem było zainteresowanie jego osobą. Myślę, że bł. ks. Roman może być orędownikiem nauczycieli, wychowawców, rodziców, bo sam wychowywał młodzież. Ja sama otrzymałam wiele łask przez jego wstawiennictwo - mówi Marta Boryczko, reżyserka przedstawienia, pracująca w sekretariacie Wydziału Teologicznego w Tarnowie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy