W Krakowie rozstrzygnięto konkurs na najlepszą gminę edukacyjną Małopolski. Miejsca na podium zajęły trzy gminy z terenu diecezji.
Pierwsze miejsce przypadło Łużnej, którą uhonorowano za organizację Pogórzańskich Atrakcji Naukowych. – Uczestnicy mogli porozmawiać z naukowcami, samodzielnie przeprowadzić proste eksperymenty, sprawdzić się w matematycznych łamigłówkach, wziąć udział w konkursach, warsztatach, wystawach i prelekcjach. Objaśnianiem i pomocą w eksperymentowaniu zajmowało się ponad stu animatorów, m.in. z Centrum Badań Kosmicznych PAN, Studenckich Kół Naukowych Politechniki Krakowskiej, Warszawskiej i Białostockiej, AGH, UJ, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Polskiego Towarzystwa Rakietowego – informuje Katarzyna Nyklewicz.
Drugie miejsce zajęła gmina Skrzyszów k. Tarnowa za projekt Skrzyszowska Szkoła Muzyków, zaś III miejsce przypadło gminie Tuchów za organizację przedsięwzięcia „Wędrówki z Tuchówką”. – Kim jest Tuchówka i jaka jest jej historia? Od niepamiętnych czasów w dziupli starego klonu przy kościele p.w. św. Jakuba w Tuchowie mieszka sowa – puszczyk zwyczajny. W 2011 roku mieszkańcy wybrali dla niej imię podczas I imprezy masowej: Tuchówka. Stała się ona inspiracją książki dla dzieci pt. „Wędrówki z Tuchówką”, czyli opowiada dzieciom sowa o tajemnicach Tuchowa, do której ilustracje wykonały dzieci z przedszkoli i osoby ze Stowarzyszenia Rodziców i Osób Niepełnosprawnych „Nadzieja”. Za namową czytelników powstała druga część „Wędrówek z Tuchówką”, tym razem dla młodzieży i dorosłych, z ilustracjami uczniów z całej gminy. Taki był początek historii Tuchówki, która uczy i pomaga, a w przyszłości z pewnością jeszcze niejednym zaskoczy mieszkańców gminy – dodaje Katarzyna Nyklewicz.
Historia Tuchówki
wict0r
W kategorii powiatów pierwsze miejsce zajął powiat tarnowski.
Konkurs został zorganizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie i "Gazetę Krakowską". Jego głównym celem jest promowanie gmin wiejskich i wiejsko – miejskich do 25 tys. mieszkańców, które najaktywniej w regionie wspierają uczenie się przez całe życie swoich mieszkańców.
Plebiscyt cieszył się dużym zainteresowaniem internautów, którzy oddali w sumie 32 tys. głosów. – Łużna otrzymała 9383 głosy, Skrzyszów – 8909 głosów, a Tuchów – 2738 głosów – informuje Katarzyna Nyklewicz. Zwycięzców wybrała Kapituła Konkursu.